Monachium to miasto położone w Niemczech, jest stolicą kraju związkowego: Bawarii. Konkretniej miejscowość leży na Wyżynie Bawarskiej i jest niezwykle znana dla miłośników piwa oraz fanów klubu piłkarskiego Bayern Monachium, do którego na 99,9% przejdzie najlepszy Polski piłkarz Robert Lewandowski.

Do Monachium możemy pojechać samochodem, jednak najszybsza i najwygodniejsza będzie podróż samolotem, do dyspozycji mamy ofertę linii lotniczy AirBerlin oraz SWISS, bilety lotnicze poza sezonem dostępne są od 199zł w jedną stronę, im bliżej sezonu zimowego, tym ceny wyższe.

Niemieckie miasto uchodzi za bardzo nowoczesne, gdzie górują wysokie biurowce, liczne sale targowe, to również doskonałe centrum akademickie, gdzie do dyspozycji są najlepsze niemieckie uczelnie. Nie można zapomnieć również o starej części miasta, gdzie warto zobaczyć takie zabytki jak: Ogród Angielski z XVIII w, czy kościół Frauenkirche wzniesiony na miejscu XIII wiecznej kaplicy, który zwieńczony jest dwoma charakterystycznymi wieżami. Do pozostałych ciekawostek należy z pewnością Kingsplatz (zawierający Gmach Zbiorów Sztuki Antycznej) oraz ogromny XIV-wieczny zespół pałacowy.

Wielu osobom Monachium kojarzy się przede wszystkim z imprezą, która odbywa się tam już po raz 180, to tradycyjny Oktoberfest czyli największe święto piwa na świecie. Zabawa wywodzi się z zaślubin elektora niemieckiego Ludwika z księżną Teresą, uroczystości tak spodobały się wówczas poddanym, że zdecydowali bawić się w ten sposób co roku. Jak nazwa zobowiązuje ostatni wekeend Oktoberfest musi odbyć się w październiku. Zainteresowanie z roku na rok rośnie i obecnie na „łąkach Teresy”, miejscu gdzie odbywa się impreza gromadzi się około 6,5 mln ludzi. Tegoroczne święto trwa przez dwa tygodnie aż do 6 października. Niestety złą informacją dla wybierających się jest podniesienie cen piwa. Litrowy kufel to kwota około 9 euro. Oprócz konsumpcji tego napoju alkoholowego świętu towarzyszą inne ciekawe wydarzenia, gdyż jest to jeden z największych festynów ludowych. Ceremonie rozpoczyna tradycyjna parada, która wędruje przez miasto aż do miejsca gdzie usytuowana jest piwna feta s następnie burmistrz Monachium odszpuntowuje beczkę (czyli wbija kranik do beczki). Ciekawym fragmentem tego wydarzenia jest ilość uderzeń konieczna do napoczęcia owej beczułki. Niektórym udawało się za drugim razem, jedni potrzebowali aż 19 prób. Gdy impreza jednak zostanie już uroczyście rozpoczęta pierwszy kufel otrzymuje premier Bawarii.

Szukając hotelu kilku dniowy pobyt powinniśmy znaleźć coś w miarę blisko dlatego polecamy Hotel Sheraton Munchen Arabellapark. Hotel zlokalizowany jest 10 minut od centrum Monachium i oceniany jest jako bardzo dobry. Wyposażony jest w zaplecze Spa, basen siłownię, dwie restauracje oraz piwny bar. Oferuje on 446 pokoi, klimatyzowanych, poza tym w każdym znajdziemy zapewniony darmowy dostęp do Internetu. Inne hotele w pobliżu to np. Sofitel Munich Bayerpost czy Novotel Munchen City.

Tomek, główny blogger serwisu lotniczelinie.org