Zastosowanie membranowych pomp szlamowych jest w branży budowlanej i nie tylko, stosunkowo szerokie. Tego typu pompy sprawdzają się bardzo dobrze w wielu różnorodnych przypadkach. Zdecydowanie najpopularniejszymi pompami tego typu są pompy Caffini typu Libellula. Przede wszystkim, ich szerokie zastosowanie wynika z tego, iż charakteryzują się praktycznie nieograniczoną możliwością pracy na sucho, czy tez bardzo dużym przelotem zanieczyszczeń. Oczywiście nie są to wszystkie ich zalety, gdyż ich wymienieniu poświęcimy odrębny akapit. Tutaj jednak zaznaczyć trzeba iż membranowe pompy szlamowe produkowane przez firmę Caffini, stanowią jedne z lepszych pomp tego typu, charakteryzujących się bardzo szerokim zastosowaniem w wielu przypadkach.

Membranowe pompy szlamowe i ich zastosowanie.

Pompy membranowe przede wszystkim będą stosowane w przypadku pompowania wszelkiego rodzaju wody zanieczyszczonej ciałami stałymi. Wolny przelot gwarantuje przepompowanie nawet sporych fragmentów ciał stałych. Sprawdzają się także wszędzie tam, gdzie należy zachować pulsacyjny, stały charakter tłoczenia cieczy. Pozwalają nam osiągnąć stałe i regularne tłoczenie ze stałą wydajnością. Skutkiem tego odmiany pomp membranowych trafiają do różnorodnych zakładów pracy do tłoczenia olejów maszynowych czy też chłodziwa do obrabiarek.

Zdarza się także, iż przeponowe pompy szlamowe stosowane będą jako pompy do igłofiltrów. W tym jednak przypadku jest to obsługa niewielkich zestawów igłofiltrowych, składających się z kilkunastu igłofiltrów. Powinny one także być wpłukiwane na ograniczoną do 4m głębokość. Poniżej tego poziomu, jak również przy większej ilości igłofiltrów, membranowe pompy szlamowe, mogą po prostu nie podołać zadaniu.

Najważniejsze zalety membranowych pomp szlamowych.

Jako, ze membranowe pompy szlamowe stają się tak bardzo popularne w wielu dziedzinach branży budowlanej, trzeba tutaj stwierdzić, iż musi być jakieś tego uzasadnienie. Głównie chodzi tutaj o kwestię parametrów technicznych, które doskonale sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Nie wymagają one na przykład zaworów stopowych, czy tez wstępnego zalewania wodą. Mogą być wykorzystywane do tłoczenia dowolnego rodzaju medium. Bardzo często stosowane są do pompowania medium o zawartości większych cząstek stałych czy też szlamu.

Przy odpowiedniej konstrukcji pompy tego typu pozwalają także na pompowanie cieczy aktywnych chemicznie. Jako ciekawostkę możemy tutaj podać przykład takiego zastosowania. Otóż pompy membranowe będą wykorzystywane na przykład do tłoczenia chemii basenowej na stacjach uzdatniania wody basenowej. Tutaj wykorzystywana jest właśnie ich zaleta utrzymania stałej ilości przepływu pompowanej cieczy. Dzięki temu chemia basenowa może być dozowana w bardzo precyzyjnie odmierzanych dawkach. Można więc powiedzieć, iż membranowe pompy szlamowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Warto o tym pamiętać.