Mała instalacja igłofiltrowa, to taka, składająca się z około 10-15 igłofiltrów. Instalacje tego typu są dość często wykorzystywane w budownictwie. Przede wszystkim w przypadku realizacji napraw terenowych instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, czy też drobnych prac modernizacyjnych na konstrukcjach budowlanych w terenie podmokłym bądź nabrzeżnym. O tym, czy w danym przypadku wystarczającym rozwiązaniem będzie mała instalacja igłofiltrowa, każdorazowo należy zdecydować samodzielnie, na podstawie analizy konkretnej realizacji. W każdym razie, stosowanie takich rozwiązań, znacznie obniża koszty poszczególnych inwestycji, co zawsze jest istotnym czynnikiem, przemawiającym za wyborem tego typu rozwiązania.

Czy mała instalacja igłofiltrowa będzie wystarczająca?

To, czy mała instalacja igłofiltrowa będzie w danym przypadku wystarczająca, jest uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim musimy określić, z jaką intensywnością, woda będzie pojawiać się w wykopach. W przypadku małych instalacji, z reguły stosowane będą agregaty o wydajności do 30 m3/godz. Jeśli więc w danym przypadku, nie przekroczymy takiej ilości wody w wykopach, to mała instalacja igłofiltrowa, będzie jak najbardziej idealnym rozwiązaniem.

Nieduże wydajności pompowania, pozwalają nam na zastosowanie tanich w zakupie oraz eksploatacji agregatów do instalacji igłofiltrowych. Pozwala to także na poczynienie stosunkowo sporych oszczędności, w stosunku do prac z zastosowaniem dużych agregatów przy dużych instalacjach, w rozmiarze do 50 igłofiltrów. Dzięki temu, koszty konkretnej realizacji mogą zostać wyraźnie ograniczone, co przecież jest bardzo istotne. Po prostu, mała instalacja igłofiltrowa, zawsze będzie tańsze w eksploatacji, niż duże systemy oparte o wysokowydajne agregaty pompowe.

Pompa do małej instalacji igłofiltrowej.

Mała instalacja igłofiltrowa, wymaga od nas zastosowania odpowiedniego agregatu. W tym zakresie bardzo dobrze sprawdzają się kompaktowe pompy do igłofiltrów Spate 75. Są to przystępne cenowo pompy, o bardzo dobrych parametrach technicznych. Najważniejszymi parametrami w przypadku pompy Spate 75 są:

  • Pompa o charakterystyce tłokowo-membranowej
  • Wysokoprężny silnik Yanmar o mocy 3 kW
  • Wydajność maksymalna na poziomie do 30 m3/godz.
  • Wysokość podnoszenia do 30 m
  • Podciśnienie -0,91 pozwalające na zasysanie igłofiltrami z głębokości 6-7 metrów.
  • Efektywna obsługa instalacji składających się z 10-15 igłofiltrów

Mamy więc do czynienia z dobra jednostką, pozwalającą na efektywne napędzanie niedużych instalacji igłofiltrowych.

Podsumowanie.

Mała instalacja igłofiltrowa będzie więc sprawdzać się tylko w określonych okolicznościach. Zastosowanie takiej instalacji w przypadku większych wymagań, sprawi, iż pompa będzie się szybciej zużywać a i tak nie osiągniemy zakładanego poziomu odprowadzania wody gruntowej. Skutkiem tego, realizacja prac ziemnych będzie w dalszym ciągu utrudniona bądź też nawet całkiem niemożliwa. Aby więc mała instalacja igłofiltrowa mogła się sprawdzić, musimy najpierw przeanalizować wszystkie warunki pracy. Może się bowiem okazać, iż lokalne wymagania będą większe, co będzie wymagać zastosowanie innych rozwiązań w tym zakresie.