Trzymanie oszczędności całego życia w przysłowiowej skarpecie nie jest rozsądnym, a tym bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Nawet jeśli nikt nam tych pieniędzy nie ukradnie ani nie wrzucimy ich przypadkiem do pralki i tak jesteśmy stratni, ponieważ pieniądze, które same na siebie nie zarabiają tracą na wartości wskutek nieuniknionej inflacji. Dlatego o wiele mądrzejszym rozwiązaniem jest zainwestowanie kapitału. Jednak ze względu na to, że nie wszystkie inwestycje są bezpieczne, a te które oferują najwyższe zyski wiążą się z największym ryzykiem straty wkładu lepiej wpłacić je na coś bezpieczniejszego.

Niewątpliwie jedną z najbezpieczniejszych, o ile nie najbezpieczniejszą formą inwestycji są lokaty bankowe. Pieniądze, które na nie wpłacamy są oddawane w depozyt banku na czas trwania umowy. Jednak po upływie tego czasu bank zwraca nam cały kapitał początkowy oraz odsetki.

Depozyty bankowe są korzystnym rozwiązaniem zarówno dla banków jak i klientów, którzy lokują na nich swoje pieniądze. Dzięki nim banki mogą dokonywać inwestycji oraz udzielać kredytów. Ponadto dzięki różnicy w oprocentowaniu kredytów i lokat mają z tego dodatkowe zyski, dlatego w większości banków są dostępne różne typy lokat.

Przy wybraniu lokaty ze stałym oprocentowaniem już w momencie podpisywania umowy możemy przewidzieć ile wyniosą nasze zyski w momencie końca depozytu. Takiego komfortu i bezpieczeństwa zwykle nie są w stanie zagwarantować nam inne formy inwestycji.

Bezpieczeństwo pieniędzy wpłaconych do banku zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w pewnym sensie ubezpiecza nasze fundusze do kwoty stu tysięcy złotych. Jeśli instytucja bankowa upadnie otrzymamy nasze pieniądze z powrotem w całości jeżeli nie przekroczą tej sumy. Gdy chcemy ulokować kwotę wynoszącą kilkaset tysięcy złotych najlepiej rozłożyć ją na kilka banków i dopilnować, aby w żadnym nie przekraczała stu tysięcy. Wtedy możemy być pewni, że nasze pieniądze zawsze do nas wrócą.

Przy wyborze lokaty warto zastanowić się nad tym, czy wpłacone przez nas pieniądze nie będą nam potrzebne przed końcem umowy. W przypadku różnych zdarzeń losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć warto mieć odłożone dodatkowe pieniądze na lokacie krótkoterminowej, która pozwoli na usunięcie pieniędzy z konta wcześniej bez utraty odsetek. Jeśli chcemy wpłacić większą sumę najlepiej wybrać lokatę długoterminową, która ma najwyższe oprocentowanie i przyniesie największe zyski. Jednak wiele banków nie umożliwia wypłacenia pieniędzy przed końcem umowy wraz z odsetkami. W tym przypadku będziemy stratni nawet gdy wypłacimy cały kapitał początkowy, ponieważ pieniądze, które na siebie nie zarobiły straciły na wartości.

To jakie zyski osiągniemy dzięki lokacie zależy od tego jaki rodzaj depozytu wybierzemy i czy dokonamy dobrego wyboru w kwestii banku, dlatego przed podpisaniem umowy warto skonsultować się z doradcą finansowym, przejrzeć aktualny ranking lokat i poszukać opinii o danej ofercie..