Lecytyna zalicza się do tych składników, która na stałe powinna być wpisana w naszą codzienną dietę. Jej dobroczynnego wpływu możemy zaznać pod wieloma względami, niedobór zaś może nam przysporzyć problemów zdrowotnych. Ważne jest więc byśmy wiedzieli, w których produktach spożywczych się znajduje byśmy mieli pod kontrolą jej ilość w naszym organizmie.

Lecytyna przede wszystkim otrzymywana jest z żółtek jajek kurzych stąd też jej nazwa, która z greckiego lekithos w tłum. oznacza właśnie żółtko. Obecna jest również w wątrobie, orzeszkach ziemnych i włoskich, kiełkach pszenicy, soi, rzepaku, fasoli. Jeśli jest dodana jako dodatek do żywności to oznaczona jest kodem E322. Możemy przyjmować ją także w formie kapsułek jako suplement diety.

Przykład takiego produktu? Detox Complex oferowany przez markę Aliness. Jest to suplement diety zawierający właśnie między innymi lecytynę sojową. Produkt ten przyczynia się do prawidłowego metabolizmu makroskładników w naszym organizmie. Jego ogromną zaletą jest również to, iż oferowany jest w postaci kapsułek LICAPS, nowość na polskim rynku, które są wchłaniane przez nasz organizm w wyższym stopniu, nawet o około 40% w porównaniu do kapsułek tradycyjnych. Więcej o tym rewelacyjnym produkcie, jego działaniu, składzie czy cenie, przeczytamy na www.aliness.pl.

Znana najbardziej z tego, iż korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest więc rozchwytywana  przez osoby starsze- u których z koncentracją i pamięcią już nie najlepiej oraz przez studentów i uczniów- pomaga im bowiem w chwilach wytężonego wysiłku umysłowego. Jednak lecytyna nie tylko pomaga przy  znojach umysłowych również przy fizycznych jest przydatna- poprawia wydolność mięśni i ułatwia proces regeneracji. Wspomaga też funkcjonowanie układu krążenia, odpornościowego i pokarmowego, chroni ściany żołądka, działa przeciwmiażdżycowo i zmniejsza dolegliwości bólowe stawów

Niedobór lecytyny może powodować zaburzenia czynności wątroby,  kamienie żółciowe i  problemy z prawidłowym poziomem cholesterolu. U kobiet w ciąży może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój dziecka.

Pamiętajmy jednak ,że jej nadmiar też szkodzi, dlatego osoby zażywające jej w formie suplementów diety nie powinny przekraczać zalecanej dawki. W bardzo dużych dawkach lecytyna może wywoływać poty, biegunkę jak również wymioty..