Pireneje to jedno z piękniejszych miejsc, w które możemy wybrać się na wyprawę trekkingową. Jest to pasmo górskie o długości około 450 km, oddzielające półwysep iberyjski od reszty kontynentu. W największym zakresie znajdują się na terytorium Hiszpanii, ale także Francji oraz górskiego państewka Andory. Znajduje się tutaj także wysokogórski szlak trekkingowy HRP, przebiegający poprzez całe Pireneje, ciągnący się od Morza Śródziemnego, aż po ocean atlantycki.

Można więc powiedzieć, iż mamy tutaj niesamowite wręcz możliwości jeśli chodzi o wyprawy trekkingowe. W zasadzie znajdziemy cały przekrój wypraw w Pireneje. Począwszy od bardzo skomplikowanych i wymagających wypraw, aż po trekkingi dla każdego w Pirenejach. Jednym, słowem, praktycznie każdy z nas może wybrać się na wyprawę w Pireneje. Niezależnie od poziomu doświadczenia oraz wiedzy w tym zakresie. Zawsze znajdzie się wyprawa dopasowana do naszego doświadczenia oraz umiejętności.

Atuty Pirenejów jako pasma górskiego.

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na fakt, iż Pireneje to góry niezwykle różnorodne. Od strony wschodniej oraz zachodniej, łagodnie schodzą w kierunku obydwu mórz, dość gładko przechodząc w piaszczyste plaże. W wewnętrznej, bardziej centralnej części, znajdziemy zaś wysokie szczyty z trudno dostępnymi turniami, stanowiącymi raj dla wszelkiej maści wspinaczy wysokogórskich. Poza tym, znajdziemy tutaj niezliczone ilości szlaków turystycznych, o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. W zasadzie to w Pirenejach, praktycznie każdy z nas znajdzie trasę dopasowaną do poziomu swoich umiejętności, doświadczenia czy też posiadanego wyposażenia. Szlaki przygotowane są bardzo dobrze, toteż komfort podczas podróży będzie zawsze stać na odpowiednio wysokim poziomie. Jednym słowem wyprawa w Pireneje będzie bardzo korzystna ze względów typowo turystycznych, jak również krajoznawczych. Warto o tego typu wyprawie pomyśleć, jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi zasobami gotówkowymi i znajdziemy czas na taką wyprawę.

Atrakcje turystyczne w Pirenejach warte sprawdzenia.

Znajdziemy tutaj także mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, wartych naszej uwagi. Oczywiście nie trzeba zobaczyć wszystkiego i być wszędzie, niemniej jednak, niektóre elementy są po prostu obowiązkowe. Najlepszym punktem startowym na szlaki w Pireneje będzie właśnie maleńka, zagubiona w górach Andora. To tutaj będziemy mogli już na start pokusić się o zdobycie jednego z najwyższych szczytów czyli Coma Pedrosa (2942 m. n.p.m.). W następnej kolejności znajdziemy się już w Pirenejach Francuskich i słynnym z wielu cudów Lourdes. Jest tutaj także skalny amfiteatr, dolina Gavarnie, czy też szczyt Vignemale (podobno poślubiony przez człowieka). Ostatecznie czeka nas przejście do Hiszpanii poprzez wrota Rolanda (przełęcz). Tutaj dopiera czekają nas kolejne szczyty warte zdobycia, a są to Monte Perdido – 3355 m n.p.m. oraz Pice Aneto – 3404 m n.p.m, jako najwyższy szczyt w całych Pirenejach.

Podsumowanie.

Mamy tutaj więc do czynienia z ciekawą, atrakcyjną wyprawą na trekking dla każdego w Pirenejach, z której warto skorzystać. Może się to bowiem okazać, najlepszym rozwiązaniem urlopowym, na jakie sobie pozwoliliśmy od wielu, wielu lat.