Kwestią, nad którą należy się pochylić podczas otwierania przedszkola jest zdecydowanie zakup zabawek. Rzecz, która wydaje się być banalna, jednak nie zawsze tak jest, tym bardziej, jeśli chcemy aby nasi podopieczni bawili się wyśmienicie, w bezpiecznych warunkach, i żeby zabawa przynosiła także korzyści edukacyjne. Dzieci podatne są na naukę, a wczesne lata powinny obfitować także w zabawę, dlatego należy połączyć te dwie rzeczy, co w konsekwencji daje nam świetną zabawę i edukacje w jednym. Jak ugryźć ten temat? Na co należy zwrócić uwagę? Przydatne porady i sugestie postaram się przedstawić w niniejszym artykule.

Jakie zabawki kupić?

Oczywiście, zaraz po ustaleniu budżetu, musimy się zdecydować, jakie zabawki i w jakiej ilości musimy kupić. Warto postawić na jakość, a nie na ilość – dzieci lubią atrakcyjnie wyglądające zabawki, dlatego warto kupić ich mniej (oczywiście tak aby starczyło ich do zabawy dla każdego podopiecznego!) niż takie, które nie przykuwają uwagi. W dodatku, warto kupować zabawki dobrej jakości, ale o tym w innym podpunkcie.

Oczywiście, nie może zabraknąć klasyki, takiej jak lalki, puzzle, samochodziki, mini pociągi, przytulanki, ponieważ one nie wychodzą z mody nigdy, i zawsze dzieci są z nich zadowolone. Ale warto zwrócić szczególną uwagę na zabawki edukacyjne, czyli takie które łączą w sobie maksimum zabawy z pożyteczną nauką. Zabawki te, rozwijają dziecięcą wyobraźnie, uczą rozpoznawanie kształtów, kolorów, rozwijają logiczne oraz abstrakcyjne myślenie, a w dodatku dostarczają dużo radości.

Takimi zabawkami są wszelkie klocki, puzzle, elementy do łączenia, kostki z kolorami, ale także masy do tworzenia figurek, tablice do pisania, zabawki, które uczą czytać godziny z zegara, i wiele wiele innych! Warto, aby tych zabawek było najwięcej, a w miarę możliwości – aby możliwa była zabawa grupowa, co jest kolejnym pozytywnym aspektem, a mianowicie nawiązywanie cennych przyjaźni, rozwijanie relacji pomiędzy dziećmi, które są również kluczowe w wychowaniu i rozwoju.

Staraj się kupić kilka egzemplarzy niektórych zabawek, zwłaszcza lalek i samochodzików, ponieważ dzieci bardzo często wybierają na początek zabawy właśnie je. No i zdecydowanie, zachęcaj dzieci do zabawy tymi bardziej pożytecznymi zabawkami, niech pracownicy przedszkola pokazują jak je obsługiwać, ponieważ bardzo często dzieci mają obawy przed wypróbowaniem trudniejszej zabawki.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie zabawek, i gdzie je kupić?

Gdy już nadejdzie czas zakupów, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Zabawki które kupimy, nie mogą być słabej jakości, ponieważ muszą długo służyć, a poza tym słabsze zabawki szybko się łamią i psują, co może spowodować skaleczenie u dziecka. Zwracamy uwagę na to, czy producent posiada wszystkie niezbędne informacje o zabawce, takie jak dane firmy, odpowiednie certyfikaty, oraz kraj produkcji.

Nie kupujemy zabawek w podejrzanych miejscach, czy to stacjonarnie czy w Internecie – zabawki z niewiadomego źródła mogą być toksyczne, dlatego odpadają popularne chińskie strony, wszystkie misie, lalki czy klocki dla przedszkoli muszą być z pewnego źródła, ponieważ dzięki temu zmniejszamy ryzyko że zabawka może być niebezpieczna dla zdrowia, a dzięki temu dzieci są bezpieczne, a my śpimy spokojnie.