Zakup dobrego jakościowo wina wcale nie jest taki prosty, jakby się to mogło pozornie wydawać, bowiem na rynku znajdziemy mnóstwo wyrobów tego rodzaju, a co gorsza, trudno będzie nam ocenić, które z win będzie rzeczywiście tym, na którego zakup warto wyłożyć nieco większe pieniądze. Musimy przecież pamiętać, iż wino lepszej jakości, nie będzie nas kosztować 10 czy 20 PLN, bowiem ceny tego typu trunków są o wiele wyższe. Dlatego też, powinniśmy wiedzieć, które wino jest rzeczywiście na tyle dobre, aby wyciągnąć z portfela większe pieniądze, zaczynające się od co najmniej 100 PLN, a czasami osiągające jeszcze wyższy pułap. Sprawdźmy zatem, jak można sprawnie i skutecznie ocenić wino, którego marki nie znamy, cena jest dość wysoka, a nie mamy pewności, czy będzie to rzeczywiście to, czego szukamy.

Rodzaje wina.

Przede wszystkim powinniśmy określić sobie, jakiego rodzaju wina szukamy, a to będzie uzależnione przede wszystkim od okazji, na jaką chcemy nasze wino zakupić. Najbardziej popularnymi winami dostępnymi w sprzedaży są:

  • Wino wytrawne – wino idealne do obiadu, jako uzupełnienie stołu i podniesienie walorów smakowych posiłku.
  • Wino półwytrawne – nadające się do samodzielnego spożywania, ale także jako wino do obiadu
  • Wino półsłodkie – nadające się zarówno do deserów, jak i samodzielnego spożywania.
  • Wino bardzo słodkie – perfekcyjne do wszelkiego rodzaju deserów.

Tak więc zacząć tutaj musimy od tego, aby określić okazję, na jaką potrzebujemy nasze wino, a następnie wybrać odpowiedni rodzaj wina, perfekcyjnie nadający się do danego zastosowania, gdyż w przeciwnym razie szkoda naszego czasu na dobieranie, a przede wszystkim pieniędzy na zakup.

Określamy jakość wina.

W pierwszej kolejności, jakość wina możemy określić po jego wyglądzie zewnętrznym. Tutaj musimy skupić się przede wszystkim na tym, aby dokładnie ocenić zawartość butelki pod kątem tego, czy nie znajdują się w jej wnętrzu jakiekolwiek zanieczyszczenia i inne osady, oraz czy jego kolor jest wystarczająco klarowny i wyrazisty, bowiem jakiekolwiek odstępstwa od tego, mogą świadczyć o wadliwym procesie wytwarzania bądź też przechowywania wina.

Następnie musimy już butelkę niestety otworzyć, aby sprawdzić, jak prezentuje się w kwestii smakowej i zapachowej. W tej kwestii z kolei przede wszystkim trzeba będzie sprawdzić, czy w smaku i zapachu nie przebija się zanadto którykolwiek z elementów. Chodzi nam o to, iż zarówno smak jak i zapach wina powinien być jak najbardziej wyraźny i klarowny, równomierny i zawierać w sobie wszystkie składowe owoców, z jakich wino zostało wykonane.

Co więcej, warto tutaj sprawdzić także, jak długo utrzymuje się nam smak danego wina w ustach, bowiem w przypadku kiedy będzie to czas powyżej jednej minuty będziemy mogli z całą stanowczością stwierdzić, iż wino jest rzeczywiście dobrej jakości i warto wyłożyć na jego zakup nawet nieco większe pieniądze. Takie wino z całą pewnością będzie doskonałym uświetnieniem naszego obiadu, czy też uroczystej kolacji, a co za tym idzie, warto zdecydować się na jego zakup.