Wiele osób pewnie zastanawia się jaki samochód kupić. Jeżeli chodzi o rodzaj, to każdy zapewne ma swoje upodobania. Czy to Golf, czy Astra, czy Matiz, przy kupnie używanego samochodu jest kilka rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę, gdyż mogą one powiedzieć nam o technicznym stanie samochodu, oraz pozwolą przewidzieć jak długo jeszcze pojazd będzie zdatny do użytku.

Na co patrzeć?

Przede wszystkim należy rozglądać się za ofertami prywatnych właścicieli. Można być pewnym, że samochody firmowe nie były oszczędzane, co może skutkować awariami spowodowanymi nadmierną ich eksploatacją. Podobnie jest z samochodami z komisu. Większość sprzedawców wie, jak zamaskować wady samochodów tak, by klient dowiedział się o nich dopiero po kupnie samochodu. Co więcej, są również takie wady, o których dowiadujemy się po kilku miesiącach (na przykład szpachla). Uważać trzeba również na osoby podszywające się pod osoby prywatne. Unikać należy spotkań na przykład na parkingu jakiegoś supermarketu, gdyż sprzedawca z komisu może po prostu umówić się z nami w takim miejscu, które jest kilkaset metrów obok jego komisu, sprzedając taki samochód w taki sam sposób, w jaki sprzedał by go w miejscu swojego zatrudnienia. Po wybraniu samochodu sprawdzić należy stan karoserii. Szczególną uwagę zwrócić należy na nadkola oraz progi, gdyż są one niezwykle podatne na rdzę. Ogólnie można sprawdzić karoserię magnesem. Przykładamy zwykły magnes lodówkowy w miejsca potencjalnie oszpachlowane. Do szpachli magnes się nie przyczepi, więc od razu poznamy faktyczny stan nadwozia. Do sprawdzenia są również szyby. Powinny być one od jednego producenta oraz zakładane w tym samym czasie. Ewentualne odchylenia sugerować mogą powypadkową historię samochodu, co powinniśmy wziąć pod uwagę w ostatecznym rozrachunku. Sprawdzamy ogólny stan wnętrza – Czy ogrzewanie działa, czy wszystkie kontrolki się świecą, czy działa hamulec ręczny i tym podobne. Sprawdzamy również, czy z silnika nic nie cieknie, oraz czy nie jest zaolejony. Sprawdzamy jeszcze światła i ostatecznie wsiadamy i jedziemy na jazdę próbną. Podczas jazdy należy sprawdzić podzespoły takie jak na przykład ABS czy wspomaganie kierownicy. Przy dokładnej analizie samochodu możemy być pewni, że samochód nas nie zawiedzie.

Na zakupy

Kupno samochodu powinno być dokładnie przemyślane i przeanalizowane. Nie można kupować pierwszego lepszego samochodu, gdyż często górę biorą emocję, co kończy się kupnem samochodu który lubimy, lecz w kiepskim stanie. Na ewentualne nieprawidłowości na pomoc przychodzi Gakra, posiadające w swoim asortymencie środki do kosmetyki samochodów oraz wiele innych przydatnych ofert. Warto przemyśleć to i owo, zanim postanowi się kupić pojazd, za który warto wyłożyć pieniądze.

.