taras drewniany

Przebywanie w pięknym ogrodzie to marzenie wielu właścicieli domostw w Polsce. Osoby, które odnajdują się w pielęgnacji ogrodów, oraz miłośnicy spędzania wolnego czasu w ogrodowym zaciszu powinny rozważyć możliwość budowy drewnianego tarasu.

Drewniany taras na legarach

Przygotowanie do wykonania konstrukcji tarasu powinno odbywać się w miesiącach, w których temperatura na zewnątrz gwarantuje, że nie wystąpią przymrozki, które mogą uszkodzić strukturę drewna wykorzystanego do budowy tarasu przed jego zakonserwowaniem. Miesiące wiosenne są dobrym momentem do rozpoczęcia prac przy budowie tarasu (zobacz więcej o tarasach z drewna na stronie: rem-ogrody.pl/tarasy-drewniane/).

Budowa drewnianego tarasu polega na wykopaniu podstawy, wyłożeniu jej legarami, oraz wsparciu betonowymi stopami. Budowa tarasu wymaga zabezpieczenia podstawy przed wyrastaniem roślin – dlatego warto obłożyć wierzch włókniną i przysypać piachem. Następnie kładzie się drewnianą konstrukcję, która na koniec wymaga olejowania – czyli podkreślania rysunku drewna i jego koloru, a przy okazji zabezpieczania przed czynnikami zewnętrznymi.

Deska tarasowa – sposoby mocowania

Aby deska tarasowa przylegała mocno i ściśle do legarów, można zastosować trzy różne sposoby mocowania: przykręcanie śrubami, klejenie, przykręcanie blaszek do legarów. Klejenie to sposób dobry wyłącznie wtedy, gdy nie będzie narażony na zbyt częste i mocne działanie słońca – aby klej dobrze trzymał, nie może być zbyt wysuszony. Mocowanie śrubami wymaga stosowania śrub nierdzewnych, ten sposób pozwala jednak na łatwą wymianę zniszczonych desek tarasowych. Mocowanie blaszkami z kolei można stosować wyłącznie na tarasach zadaszonych, mało nasłonecznionych, by deski nie zmieniały rozmiarów pod wpływem wilgoci i nasłonecznienia.

Pozwolenie na budowę tarasu drewnianego

Budowa drewnianego tarasu, również z zadaszeniem, nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę nie oznacza, że można taras wykonać byle jak – powinien on spełniać normy budowlane, być bezpieczny i najlepiej, by wykonała go specjalizująca się w tarasach firma budowlana, dzięki której unikniemy remontu tarasu w krótkim czasie od jego wykonania.