Czym jest system kontroli? Kontrola dostępu to system, którego zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie dostępu poszczególnych osób do konkretnych stref. Każdy taki system zbudowany jest z minimum dwóch podstawowych rodzajów urządzeń. Są to urządzenia wejściowe i urządzenia wyjściowe. Urządzenia wejściowe to między innymi różnego rodzaju skanery, czytniki kart, itp., natomiast do urządzeń wyjściowych należą między innymi: rygle, zamki elektryczne, bramki i różnego rodzaju szlabany.

Każde z tych urządzeń może posiadać poszczególne uprawnienia, przez co nie każdy będzie mógł je ominąć.

System kontroli dostępu, który jest w miarę rozbudowany, zapewnia między innymi:

  • natychmiastową identyfikację użytkownika;
  • informacje o bieżących zdarzeniach w systemie;
  • kontrolę nad obecnością osób w danej strefie;
  • możliwość określania uprawnień poszczególnych użytkowników;
  • łatwe sterowanie zaporami.

Podstawowym zadaniem, jakie stawiane jest przed systemem kontroli dostępu jest niedopuszczenie do ochranianych stref osób, które nie mają do nich prawa. Kontrola dostępu Warszawa zatem zmniejsza ryzyko kradzieży informacji, mienia, a zarazem wydatnie zwiększa bezpieczeństwo osób, które znajdują się w ochranianym obiekcie. Dzisiaj kontrola dostępu daje nam również możliwość śledzenia naszych pracowników. Wiemy zatem, kiedy pracownicy pracują, a kiedy np. wychodzą na papierosa, albo obiad. Dziś kontrola dostępu służy w wielu zakładach do rejestracji czasu pracy.

Kolejnym przykładem, gdzie stosuje się systemy kontroli dostępowej są szpitale. Bowiem nie każdy powinien mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu nie dochodzi do podmieniania wyników badań, oraz do zachowania odpowiedniej czystości w niektórych pomieszczeniach.

Miejsca, w których montuje się systemy kontroli dostępu z każdym dniem się zwiększają, ale dzięki temu w wielu miejscach możemy czuć się bezpieczniej, niż na ulicy..