Kiedy zdecydujemy się na kupno bądź sprzedaż mieszkania, domu lub działki budowlanej. Możemy zastosować kilka sposobów jej sprzedaży; dać tabliczkę jak to robią na amerykańskich filmach, dać ogłoszenie prasowe bądź do odpowiedniego portalu internetowego oraz zatrudnić do tego celu agencję nieruchomości. Agencja nieruchomości to firma licencjonowana, która zajmuje się pośredniczeniem właśnie w takich transakcjach.

Agent nieruchomości, czy to u nas w Krakowie, bądź Warszawie czy w stolicy Anglii, tyle, że będzie to wtedy Managing Agent London, przygotuje dla nas właściwą ofertę a w niej kilka propozycji. My możemy sobie wybrać z nich co chcemy zobaczyć oraz jakie kryteria wybrana przez nas nieruchomość powinna spełniać. W przypadku kiedy my sprzedajemy możemy się umówić na wyłączność z agencją bądź spisać umowę tak że jeśli ktoś inny, w tym także my, sprzeda nieruchomość bez pośrednika to nie płaci mu prowizji.

Warto zatrudnić dobrą renomowaną agencję posiada ona co prawa z reguły wyższe prowizje od kupna i sprzedaży nieruchomości, ale  jest sprawdzona, szybsza, bardziej profesjonalna i ma większą bazę klientów. Istnieje wielu pośredników na polskim rynku jedni są ogólnokrajowi, a nawet ogólnoeuropejscy lub światowi, ale większość to agencje regionalne i działają tylko na danym obszarze.

Agencje nieruchomości w większości mają oczywiście niemal każdy rodzaj nieruchomości w swojej ofercie, ale są też specjalistyczne. Handlujące np. tylko działkami, tylko domami, tylko mieszkaniami lub tylko lokalami użytkowymi. Agencje nieruchomości mogą też specjalizować się w klienteli np. obsługiwać tylko tzw. VIP-ów bo tylko takich stać na apartamenty, wille lub lofty o bardzo wysokim standardzie. Generalnie warto w przypadku chęci zmiany statusu lokalowego wybrać się do dobrej renomowanej agencji nieruchomości, która zarządza wieloma nieruchomościami (w stolicy Anglii szukajmy na przykład Property Management South West London) i przejrzeć ich ofertę pod kątem swoich zapotrzebowań to może znacznie ułatwić nam nasze przedsięwzięcie i uchronić nas przed oszustami..