Okna dachowe to praktyczne rozwiązanie, bez którego budownictwo mieszkaniowe wyglądało by dziś zupełnie inaczej. O ile zachwyca ono nowoczesną estetyką, może sprawiać problem wołający o zakup specjalnej rolety. Co jeśli nasze okno dachowe pozostanie bez rolety?

Powierzchnia okna dachowego w całości absorbuje światło słoneczne i w bezchmurną pogodę może nagrzewać pokój do upalnych temperatur. Jest to uciążliwe zwłaszcza w sypialniach, w których łóżka często ustawia się bezpośrednio pod oknem. Słońce może zakłócić odpoczynek, kiedy już w bardzo wczesnych godzinach jego promienie trafiają do środka. Bywa że w jednym mieszkaniu większość okien wykonana jest w systemie dachowym, wtedy przed słońcem dosłownie nie ma się gdzie ukryć.

Zakup rolety dachowej
Jeśli nie udało się nam kupić okna dachowego wyposażonego w roletę, powinniśmy zadbać o zakup tego istotnego elementu jeszcze przed sezonem. Nowoczesne rolety dachowe nie należą do najtańszych. Z racji charakteru ich użytkowania i powierzonych im ciężkich zadań, są wykonywane z materiałów o wysokiej jakości. Ich tkanina musi być impregnowana, gdyż kontakt z deszczem jest w tych warunkach nieunikniony. Taka tkanina powinna być do tego antystatyczna, aby kurz unoszący się w powietrzu nie osiadał na jej powierzchni. Do wszystkiego dochodzi obudowa z wysokiej jakości materiału jak anodowane aluminium, zapewniająca jej trwałość i precyzję regulacji.

Jeśli kwota produktu stoi na drodze zakupu, cenę rolety dachowej możemy zbić rezygnując z mechanizmu kaseta-prowadnice, zastosowanego np. tutaj, nabywając w zamian dużo prostszy system na haki. Taka, nawet tańsza roleta posiada świetnej jakości materiał i eliminuje wszelkie prześwity, gdyż montowana jest przed światłem szyby.

Montaż rolety dachowej
Proces montażu tego typu rolety nie jest bardziej skomplikowany od instalacji rolety do okna znajdującego się w ścianie. Kaseta z mechanizmem, lub po prostu górna część rolety, jest mocowana do okna, podczas gdy prowadnice wystarczy przykleić do listew bocznych. W przypadku tańszego systemu, w to samo miejsce powinniśmy wkręcić transparentne haczyki, o które zaczepiać będziemy tkaninę rolety.