Miejsce do zmywania naczyń, a więc zlew, to jedno z najważniejszych miejsc w każdej kuchni. A przy aktualnym zatrzęsieniu rynku dużym wyborem, zakup tego, który będzie nam odpowiadał może okazać się nie lada problemem.
Najważniejsze jednak jest połączenie dwóch elementów. A więc zalety użytkowe oraz cena.

Do najczęściej spotykanych w naszych domach należą zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej. To najtańsza metoda, ale wcale nie najgorsza, bo posiada również swoje zalety. Ich popularność wynika głównie dlatego, że nie należą do drogich, oraz jest je bardzo łatwo dopasować do każdego wnętrza kuchni.  Niestety zlewy wykonane ze stali nierdzewnej mają jedną podstawową wadę. Często widać na nich zacieki i wszelkie zarysowania.

Ale dzisiaj również modne robią się zlewy granitowe. Niestety ich cena, jest zdecydowanie wyższa, niż zlew wykonany ze stali nierdzewnej. Plusem zlewu granitowego jest jego wygląd oraz rzadsza konserwacja. Minusem jest tylko cena, o której wspomniano wcześniej. To też powoduje, że jednak skierowane są one tylko do pewnej grupy odbiorców.
Ostatnim rodzajem zlewów są zlewozmywaki kompozytowe. Są one podobne do zlewów granitowych, jednak współczynnik granitu jest w ich zdecydowanie mniejszy. Do ich produkcji używa się także tzw. wypełniacza mineralnego (żywica poliestrowa). Również używa się piasków pochodnych z granitu. Zaletą zlewozmywaka kompozytowego jest o wiele lepszy efekt wizualny, niż te wykonane z granitu. Jednak ich żywotność jest mniejsza, gdyż są one o wiele mniej odporne na zarysowania i przeróżne uszkodzenia mechaniczne.

Na sam koniec warto wspomnieć, że wybór zlewu, to ważna decyzja, dlatego warto ja skonsultować z firmą która wykonuje nam aranżację i wykończenia wnętrz Warszawa. Bo wtedy na pewno dostaniemy od wykonawcy pytanie. Czy chcemy mieć zlew który będzie nam służył np. przez tylko 5 lat, bo później planujemy przebudowę kuchni, czy też chcemy mieć zlewozmywak na lata. Bo przy częstej zmianie wyglądu kuchni to lepszym rozwiązaniem jest zlewozmywak ze stali nierdzewnej. W innym przypadku lepiej zainwestować dodatkowe fundusze w zlew granitowy lub kompozytowy..