Jeżeli czeka Cię właśnie realizacja projektu, na pewno zastanawiasz się czy i jakiego architekta wybrać. Niezależnie do tego, czy interesuje Cię mała architektura miejska czy projekt domku wakacyjnego – warto dobrze przemyśleć wybór architekta.

Na początek musisz rozeznać teren. Zacznij od rozmowy ze znajomymi, którzy niedawno postawili dom. Z usług którego architekta skorzystali? Czy byli zadowoleni? Ile zapłacili i ile czasu zajął proces budowlany? Dzięki odpowiedziom na takie pytania nie tylko zdobędziesz informacje na temat tego, z usług którego architekta warto skorzystać, ale też na wydatek jakiego rzędu musisz się przygotować i ile czasu zajmą pracę. Być może dowiesz się tylko, że znajomy wcale nie był zadowolony ze współpracy i odraza Ci danego specjalistę. Dzięki temu dowiesz się przynajmniej, które pracownie lepiej omijać.

Zajrzyj też do Internetu. Znajdziesz tam strony wielu pracowni w Twojej okolicy. Dowiesz się z nich jakimi projektami się zajmują i obejrzysz ich realizację. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, co przypadło Ci do gustu i czy byłbyś skłonny do nawiązania współpracy. Warto wybrać się na spotkania z kilkoma firmami.

Większość architektów chętnie doradzi Ci też w sprawie przestrzeni zewnętrznej, takiej jak na przykład ogród przy Twoim domu. Jeżeli więc marzy Ci się basen lub stoły miejskie betonowe przed domem, uzgodnij ze specjalistą, czy to dobry pomysł. Możesz nawet zamówić u niego osobny projekt ogrodu obejmujący wszystkie Twoje pomysły. Niektórzy specjaliści współpracują też z architektami krajobrazu – szczególnie w dużych firmach – co znacznie usprawni proces powstawania takiego skomplikowanego projektu.

Pamiętaj, że architekt oprócz wiedzy z zakresu projektowania przestrzeni i zasad budownictwa jest też artystą. Jeżeli więc oczekujesz od Twojego projektu czegoś więcej niż planu samego domu czy innego budynku, warto porozmawiać ze specjalistą. Niektórzy architekci z chęci stworzą tablice informacyjne, interesujące meble czy nawet przedmioty użytkowe pasujące do projektu. Musisz oczywiście uzgodnić szczegóły z architektem, z usług którego korzystasz i zorientować się też, jaką cenę zapłacisz za dodatkowe usługi. Zastanów się, czy jest to opłacalne.