Wielu z nas spotkało się pewnie z przypadkami w których ktoś stracił dane ze swojego komputera. Przyczyn tego zdarzenia mogło być wiele. Od najzwyklejszej awarii dysku w komputerze, przez nasz błąd a na kradzieży skończywszy. Wtedy najczęściej udajemy się do informatyka aby uzyskać pomoc. Bardzo często jest ona możliwa i większość danych z komputera odzyskujemy zdarza się jednak i tak, że informatykowi danych odzyskać się nie uda. Co wtedy? Możliwa jest interwencja polegająca na oddaniu naszego komputera czy też samego dysku twardego do specjalnego laboratorium. Jednak takie odzyskanie danych kosztuje sporo. Wszystko zależy od rodzaju dysku oraz uszkodzenia.

Co możemy stracić ?

W najgorszych przypadkach możemy dostać rachunek na kilka tysięcy złotych. Jeśli dane na dysku nie były ważne wtedy pewnie na takie działanie się nie zdecydujemy. Gorzej jeśli stracimy zdjęcia swoich dzieci albo pracę magisterską. Wtedy zrobimy wszystko aby je odzyskać. Nie trzeba być jednak informatykiem aby potrafić o swoje dane zadbać. podstawą jest oczywiście kopia bezpieczeństwa wykonywana regularnie na zewnętrznych nośnikach. Najlepiej jedli tych nośników jest więcej niż jeden. są też inne sposoby zadbania o same. Warto zwrócić się do swojego informatyka z zapytaniem czy nasze dane są bezpieczne. Często kopia zapasowa wykonywana jest tylko na podstawie danych z serwera. Może to wynikać z polityki bezpieczeństwa danego przedsiębiorstwa.

Kopiować, kopiować i jeszcze raz kopiować

Trudno byłoby jednemu informatykowi kopiować dane z kilkudziesięciu komputerów roboczych. Mimo tego, że wszyscy pracownicy zobowiązani są do trzymania danych właśnie tam i mimo apeli informatyka, żeby się do tego stosować w momencie awarii okazuje się, że wszystkie najważniejsze dane znajdowały się na pulpicie. Awarię tego typu przytrafiają się w momentach kiedy się ich nie spodziewamy. Warto więc posłuchać rad zarówno swojego specjalisty od it jak i nas i kopiować, kopiować i jeszcze raz kopiować..