zawieszanie obrazu

Wygląd pomieszczenia, w którym się znajdujemy bywa ściśle związany z naszym wewnętrznym nastrojem. Jeżeli pokój jest ciemny, ściany są brudne, a oświetlenie nie jest naturalne, automatycznie czujemy się przygnębieni. Z kolei nasze samopoczucie zaczyna wzrastać, jeśli wnętrze jest wysprzątane, jasne, a także przyozdobione. W jaki sposób jednak najlepiej dobrać do niego dodatki?

Jednym z rozwiązań, które możemy zastosować, jest powieszenie na ścianach obrazów. Mamy tu szeroki wachlarz wyboru – od filmowych plakatów aż do najprawdziwsze dzieła sztuki! Należy jednak pamiętać, że sam obraz to za mało – powinien się znaleźć w odpowiednim miejscu, a także być oprawiony w sposób, który pasuje do jego tematyki.

Wieszanie obrazów w kącie, małych wnękach lub na niedużej ścianie nie jest dobrym rozwiązaniem. W tym miejscu nie będzie on pomieszczenia zdobił, lecz wręcz przeciwnie – będzie wyglądał jakby ktoś wcisnął go tam na siłę z powodu braku lepszego dla niego miejsca. Najlepiej umieścić jest obraz na pustej, stosunkowo dużej ścianie. Można także powiesić ich kilka stosując odpowiednie systemy zawieszeń obrazów, powinny jednak wtedy pasować do siebie wzajemnie by uniknąć wrażenia przepychu, a najlepiej- tworzyć spójną całość.

Oprawa obrazów także nie pozostaje bez znaczenia. Jeśli jest to prawdziwy, malowany farbami obraz, warto zainwestować w solidną ramę, która doda mu charakteru i będzie stanowiła jego swoiste dopełnienie. Jeśli decydujemy się na mniejsze obrazki, drukowane reprodukcje dzieł sztuki bądź plakaty, powinny wystarczyć nam w zupełności antyramy lub ramy aluminiowe. Czasem doskonały efekt daje też drewniana rama.

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami rozwiązań alternatywnych, pozostaje dla nas nietuzinkowe rozwiązanie, jakim jest umieszczenie pospolitego i ubogiego w środki wyrazu i kolorystyczne obrazu w barwnej i pstrokatej ramie. Nikt nie powiedział przecież, że to obraz jest najważniejszy!