Przyszłość a szczególnie ta na emeryturze dla wielu osób jest zbyt odległa by myśleć o niej już dzisiaj. Jednak są osoby które mimo bardzo młodego nawet. Nawet dwudziestokilkulatkowie poważnie myślą o swojej przyszłości. I choć nie rezygnują z przyjemności jakie niesie ze sobą młodość to dosyć rozsądnie zdają sobie sprawę z tego, że życie nie kończy się w wieku trzydziestu czy czterdziestu lat i każdy kiedyś będzie w podeszłym wieku. Właśnie dlatego warto już teraz tworzyć swój prywatny fundusz emerytalny.

Wiara w to, że Państwo poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewni nam dostatnią przyszłość nie jest oparta na twardych argumentach. Chęć budowania własnego bezpieczeństwa finansowego to duży krok naprzód, jednak droga ku bezpieczeństwu finansowemu jest dosyć długa a po drodze napotyka się wiele pokus, aby pieniądze przeznaczone na spokojną, acz odległą emeryturę wydać już teraz. Podstawa to motywacja do oszczędzania i silna potrzeba zrealizowania swojego planu. Przekonanie o jego słuszności tylko zwiększa nasze szanse.

Najlepiej zacząć od analizy własnych finansów. Tworząc budżet domowy w formie nawet najprostszego zestawienia przychodów i wydatków pozwala zidentyfikować ewentualne oszczędności, które wygenerują nadwyżkę finansową, którą można z powodzeniem przeznaczyć na długoterminowe oszczędzanie i inwestowanie. Gdy znamy już swoje możliwości finansowe oraz podjęliśmy próbę zwiększenia swoich dochodów można przejść do kolejnego etapu.

Wykorzystują ranking kont oszczędnościowych dostępny na konta-oszczednosciowe.blogspot.com powinniśmy wybrać najkorzystniejsze konto oszczędnościowe, które stanie się pierwszym elementem naszego planu osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego bez względu na kolejne zmiany w systemie emerytalnym. Bezpieczne inwestycje wymagają zdobycia odpowiedniej wiedzy dlatego warto również i w nią się wyposażyć, aby nie marnotrawić zaoszczędzonych pieniędzy na nietrafione inwestycje.

Jeśli już posiadamy konto oszczędnościowe możemy na naszym rachunku osobistym ustawić zlecenie stałe tak aby zautomatyzować proces oszczędzania. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy jeśli rachunek osobisty oraz konto oszczędnościowe będziemy mieli założone w różnych bankach. Wówczas nie będziemy na co dzień mieć wglądu w swoje konto oszczędnościowe przez co pieniądze na nim zgromadzone nie będą kusić nas w takim stopniu jak by miało to miejsce w przypadku rachunków w tym samym banku. Dobry plan i systematyczność pozwolą przy wykorzystaniu nawet niewielkich kwot w dłuższym terminie zbudować solidne oszczędności.

.