Okres klimakterium to dla każdej kobiety zdecydowanie najgorszy czas w życiu. Przede wszystkim, kobieta w tym czasie traci zdolność do rozmnażania się, co odciska piętno na jej psychice. Wiele kobiet, zaczyna odczuwać nieprzydatność społeczną swojej osoby. Dlatego też, bardzo ważne w tym okresie, jest prawidłowe wsparcie ze strony partnera. Oczywiście poza takimi dolegliwościami, pojawiają się także inne, natury fizycznej, oraz psychicznej. Warto od razu po wychwyceniu pierwszych objawów, udać się do lekarza. Pozwoli to na trafne postawienie diagnozy, oraz określenie kierunków leczenia. Jest to ważne, bowiem poprzez odpowiednie podejście możemy w znacznym zakresie, zneutralizować negatywne aspekty okresu klimakterium.

Objawy towarzyszące klimakterium.

Bardzo ważną kwestią jest, aby kobiety w pewnym wieku (około 50-60 lat), jest skrupulatna obserwacja zachowań swojego ciała. Pozwala to na w miarę szybkie wychwycenie nadciągającej menopauzy. Dzięki szybkiemu zaś wychwyceniu tego okresu, można będzie sprawnie przeciwdziałać nieprzyjemnym efektom towarzyszącym klimakterium. W razie zauważenia pierwszych jej objawów, koniecznością będzie natychmiastowa wizyta u lekarza, w celu przeprowadzenia kompletnych, kompleksowych badań. W ich wyniku będzie możliwe określenie zakresu leczenia i wybór leków jakie należy stosować w celu poprawy komfortu fizycznego i psychicznego.

Do najważniejszych objawów, które mogą sugerować zbliżanie się okresu klimakterium, możemy tutaj zaliczyć:

  • Zaczerwienienie twarzy i szyi, wraz z uderzeniami gorąca
  • Podwyższony poziom drażliwości
  • Nadpotliwość
  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego – zbyt długie lub zbyt krótkie cykle, nazbyt obfite krwawienia, plamienie pomiędzy okresami.

Są to najważniejsze objawy, które powinny być alarmujące w tym zakresie. Mamy jednakże do czynienia także z innymi objawami, które niekoniecznie będą sugerować okres klimakterium, ale może tak być. W przypadku tych objawów, konieczne będzie odwiedzenie lekarza, celem przeprowadzenia bardziej wnikliwych badań.

Zaburzenia wygląda skóry, wynikające ze zmniejszonej syntezy kolagenu, oraz zanikaniem gruczołów łojowych.

  • Bóle stawowo-mięśniowe
  • Zaburzenia czucia dłoni
  • Bóle głowy, ogólne przemęczenie
  • Wzdęcia
  • Zaburzenia trzymania moczu
  • Częściowy zanik śluzówki pochwy, skutkujący zwiększeniem podatności na różnorodne infekcje , zakażenia i stany zapalne

Tak więc jest tutaj stosunkowo spora grupa objawów, które mogą wskazywać na początek klimakterium. Nie powinno się tych objawów lekceważyć, gdyż w większości przypadków właśnie od tego się zaczyna. Kluczowa kwestią będzie tutaj wizyta u lekarza, w celu weryfikacji objawów, przeprowadzenia badań, i ustalenia przebiegu leczenia.

Po przeprowadzeniu niezbędnych badań, lekarz stwierdzi, jakie stosować leki oraz zioła w czasie klimakterium w danym przypadku. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, iż w każdym przypadku wygląda to inaczej. Inne są objawy jak również ich nasilenie. W każdej sytuacji należy podejść do kwestii leczenia inaczej, aby ostatecznie osiągnąć wysoki poziom jego skuteczności. Aby poprawić komfort życia każdej kobiety przechodzącej przez ten trudny okres.