Co prawda sezon letni mamy już za sobą, niemniej jednak wyjazd w Alpy, także i w sezonie jesiennym może być bardzo dobrym pomysłem na spędzenie kilku dni z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu. Tym bardziej, iż regularnie, przez cały rok, organizowane są bardzo ciekawe wycieczki w Alpy, w których możemy wziąć udział w całkiem przystępnych cenach. Trzeba tutaj jednakże pamiętać, iż za każdym razem, do takich wypraw należy się prawidłowo przygotować. Musimy zadbać o niezbędny ekwipunek, który zapewni nam wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu na trasie, jak również pomyśleć o przygotowaniu fizycznym. W końcu górskie, a tym bardziej alpejskie szlaki, nawet te, przeznaczone dla początkujących, zawsze będą stawiać przed nami spore wymagania.

Niezbędny ekwipunek na wycieczki w Alpy.

Oczywiście w zależności od pory roku nasz ekwipunek będzie się dość znacznie od siebie różnić. Niemniej jednak, jego większość będzie zawsze taka sama. Skoro wybieramy się na jesienne wycieczki w Alpy to przede wszystkim trzeba będzie pomyśleć o nieco cieplejszych butach turystycznych, koniecznie wodoodpornych, oraz o bardziej solidnej odzieży. Jeśli nie planujemy żadnych karkołomnych wyczynów, to sprzęt alpinistyczny, czyli wszelkiego rodzaju uprzęże, raki i czekany, mogą spokojnie pozostać na półkach sklepowych. My musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w następujące elementy wyposażenia:

  • Solidne, ciepłe i wodoodporne buty trekkingowe – koniecznie z dobra podeszwą, dostosowaną do poruszania się w zróżnicowanym terenie i w trudnych warunkach.
  • Ciepłą odzież turystyczną – co prawda na dole może być ciepło, jednakże po wyjście na pewien pułap wysokości, temperatury odczuwalne będą zbliżać się coraz bardziej w stronę zera stopni Celsjusza.
  • Porządny, wodoodporny plecak – pojemność co najmniej 40 litrów, aby mieć możliwość spakować niezbędny ekwipunek oraz zapasową odzież.
  • Wyposażenie turystyczne w postaci: latarka, nóż, zestaw do szycia, koc termiczny, źródło ognia
  • Pojemniki na wodę oraz na ciepłe napoje
  • Apteczkę wraz z wszystkimi, zażywanymi przez nas na co dzień lekarstwami.

Jest to podstawowe wyposażenie, niezbędne w przypadku każdej wycieczki w Alpy. Dzięki takiemu zestawowi będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie w każdych warunkach. To zaś jest zdecydowanie najważniejszą kwestią na tego typu wyprawach.

Pozostałe kwestie związane z przygotowaniem do wycieczki w Alpy.

Poza samym niezbędnym ekwipunkiem należy także zadbać o podstawowe przygotowanie kondycyjne oraz fizyczne. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż takie wycieczki w Alpy, będą zawsze pod tym względem dość wymagające. Warto więc o tym pamiętać i pogodzić się z trenerem z siłowni, oraz przestać się w końcu gniewać na zakurzony rower w garażu. Regularne wizyty na lokalnej siłowni, pozwolą nam popracować nieco nad wytrzymałością i siłą fizyczną, zaś wysiłek rowerowy podreperuje nieco stan naszej kondycji. Do tego wszystkiego po prostu warto pomyśleć o nieco zdrowszym stylu odżywiania się, a na pewno, nasze przygotowanie będzie bardzo dobre. Pozwoli nam na pokonanie wszystkich szlaków o średnim poziomie trudności. Dzięki temu, takowe wyjazdy na wycieczki w Alpy, będą dla nas o wiele bardziej korzystne, a to w tym przypadku jest kwestią najważniejszą.