projektowanie wnętrz

Budujesz dom i już niedługo czeka Cię wybór mebli, kolorów ścian i podłogi? A może masz już dość swoich starych wnętrz i marzysz o odświeżeniu? Podpowiemy, jak zabrać się za projektowanie wnętrz. Oczywiście problem jest dużo mniej skomplikowany, jeśli mamy odpowiednią ilość pieniędzy i możemy pozwolić sobie na projektanta wnętrz, który dobierze elementy za nas. Nie oszukujmy się jednak. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z budową czy remontem, ciężko pozwolić sobie na dodatkowe wydatki.

Jeśli szczególnie interesuje nas aranżacja wnętrz, mamy poczucie smaku i estetyki, a przyjaciele i znajomi doceniają nasz gust, warto zainwestować trochę pieniędzy w magazyny o wystroju wnętrz lub poświęcić czas na przeglądanie zdjęć w Internecie. Im więcej zdjęć obejrzymy, tym więcej będziemy potrafili porównać. Zyskamy też zdolność dopasowywania do siebie poszczególnych elementów i odpowiedniego dobierania kolorów, kształtów i faktur.

Zawsze przy projektowaniu starajmy się uwzględnić funkcję, jaką dane pomieszczenie czy fragment pomieszczenia ma pełnić. Zgodnie z tą zasadą, unikajmy białych mebli w pokojach dziecięcych, gdyż dużo szybciej się brudzą i ciężej je wyczyścić. Pomyślmy także o stylu. Pamiętajmy, że dom stanowi całość. Nawet jeśli styl industrialny jest teraz w modzie, a Ty zaprojektujesz swój przedpokój z największym smakiem i zgodnie z tym stylem, prawdopodobnie nie będzie on pasował do kuchni o wiejskim charakterze.

„Szczególnie ważna jest także dbałość o szczegóły. Możesz perfekcyjnie dobrać kolory mebli do kolorów ścian i zrobić wszystko, by układ foteli aż zapraszał, by w nich usiąść, ale źle dobrane dodatki mogą zepsuć efekt. Dlatego pamiętaj, by każdą swoją aranżację dopełniać wyjątkowymi dodatkami.” – mówi nam ekspert z biura projektowego Orange Studio.