Większość z nas, kiedy buduje swój pierwszy dom zdaje sobie sprawę, iż niezwykle ważna oraz istotna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Niemniej jednak dużo osób, w tym także budowlańców zapomina o jednym. Iż również bardzo istotne jest prawidłowe ocieplenie dachu oraz poddasza. A przez takie powierzchnie statystycznie uchodzi istotnie dużo ciepła (z wielu obliczeń wynika, że jest to około 20 % ciepła).

Jak pokazał nam ostatni czas, zima może być różna. Dlatego lepiej już wcześniej pomyśleć, aby dom został porządnie zaizolowany. Z pewnością masa osób myśli, czy to ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie?
Odpowiedź jest banalna. Lepiej wydać w trakcie budowy domu trochę więcej, aby w przyszłości oszczędzać na grzaniu, co przełoży się na mniejsze opłaty.

Dlatego poddasze użytkowe jest narażone na wszelkie niedoskonałości. Jakakolwiek omyłka w tym elemencie spowoduje zwiększenie opłat za ogrzewanie. Dla przykładu, wystarczy, że niedbale zostanie nałożona wełna mineralna, wtedy automatycznie ciepło będzie umykać.

Izolacja stropu, dachu to niesłychanie ważna część przy jakiejkolwiek budowy. To też powinno się te prace zlecać tylko i wyłącznie dobrym fachowcem, dzięki czemu unikniemy niemiłych sytuacji w trakcie użytkowania domu.
Podstawowym zapytaniem dla nas przed przystąpieniem do budowy będzie, jaki budulec użyć do ocieplenia?
Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można zarówno użyć izolacji miękkiej ale również twardej, jednak powinno się pamiętać o jednym. Chodzi o izolację, bo będzie wpychana między więźbę dachową. Tę czynność jak i resztę powinno się omawiać z dobrymi specami. Drugim pytaniem, z którym przyjdzie stoczyć nam walkę jest grubość izolacji.

Jaka powinna ona być? Musimy pamiętać, że inwestując w strych, oprócz tego jakiego producenta produkt wybierzemy, niesłychanie ważna jest również grubość izolacji. Rekomendowana grubość izolacji dla domu energooszczędnego wynosi 25 do 30 centymetrów. Koszty ocieplenia dachu nie należą do małych, ale w tę część naprawdę należy zainwestować większą kwotę, aby w przyszłości oszczędzać pieniądze na eksploatacji naszego domu.

Sama izolacja stropu, poddasza ma też oprócz waloru mniejszej utraty ciepła także inne pozytywne wartości. Należy do nich wygłuszanie dźwięków, które docierają z zewnątrz. Ten plus zauważą z całą pewnością Ci, którzy zdecydują się na dach z blachy. W trakcie deszczu na strychu bez wykonanego dobrego ocieplenia nie da się wysiedzieć, ponieważ słychać uderzenia kropel o blachę. Na zakończenie należy koniecznie napisać jeszcze raz, iż na ociepleniu dachu w nie wolno w żadnym przypadku oszczędzać..