W czasie ostatnich kilkunastu lat coraz większa grupa polskich przedsiębiorców, decyduje się na częstsze organizowanie wszelkiego rodzaju imprez firmowych. Wynika to przede wszystkim z tego, iż zapewniają one nie tylko rozrywkę i swego rodzaju odpoczynek od pracy, ale mogą także służyć całkiem poważnym dalekosiężnym celom przedsiębiorcy. Zalety systematycznego organizowania imprez dla firm i wszelkiej formy pikników są wręcz ogromne, wobec czego warto sobie tutaj o nich nieco więcej powiedzieć. Zobaczmy zatem, jak zorganizować dobrą imprezę firmową, oraz jakie może to przynieść korzyści dla przedsiębiorcy.

Główne zalety organizacji imprez i pikników dla firm.

Przede wszystkim należy tutaj powiedzieć, iż typowa impreza firmowa to jednodniowa impreza zapewniająca pewną formę wypoczynku od pracy oraz rozrywki. Nie chodzi tutaj jednak tylko o odpoczynek, bowiem zalet tego typu imprez mamy o wiele więcej, a poniższa lista przedstawia te, które należą do zdecydowanie najważniejszych.

  • Odpoczynek od pracy i rekreacja
  • Możliwość bliższego poznania się między poszczególnymi pracownikami (integracja)
  • Lepsza współpraca na co dzień w pracy, poprzez branie udziału w grach i zabawach drużynowych.
  • Kształcenie umiejętności pracy zespołowej wśród pracowników.
  • Wzajemne zrozumienie pracowników na różnych szczeblach hierarchii firmowej.

Są to rzecz jasna najważniejsze zalety i z całą pewnością powyższa lista nie wyczerpuje zagadnienia, jednakże stanowi podstawowy pokaz możliwości jakie niesie za sobą organizowanie tego typu imprez firmowych.

Jak zorganizować imprezę firmową?

Aby prawidłowo zorganizować imprez czy też piknik firmowy, trzeba będzie przestrzegać kilku, podstawowych zasad. Przede wsyzsktim musimy zapewnić sobie, iż jak największa liczba pracowników będzie mogła uczestniczyć w imprezie, wobec czego trzeba ją zorganizować albo w dniu wolnym od pracy, albo wykorzystując chwilową, mniejszą ilość pracy, poświęcić jeden dzień pracy i przeznaczyć go właśnie na imprezy. Z doświadczenia wielu przedsiębiorców, wiemy, iż najlepszą efektywnością cieszą się pikniki i imprezy dla firm organizowane w ramach dnia pracy, kiedy pracownicy mając płatną dniówkę będą się integrować zamiast pracować. Wielu przedsiębiorców tego nie lubi, aczkolwiek ich podejście jest w pewnym sensie błędne. Uczestnictwo w imprezach firmowych także przynosi korzyści firmie, bowiem pracownicy o wyższym poziomie integracji, o wiele lepiej ze sobą współpracują na co dzień, a co za tym idzie, lepie potrafią rozwiązywać poważne i złożone problemy, oraz sprostać skomplikowanym projektom. Można by więc przyjąć tutaj założenie, iż w tym szczególnym przypadku, będziemy mieć do czynienia z inwestycją w kadry, a przeznaczenie na to jednego dnia pracy wcale nie jest wygórowaną ceną, pod warunkiem, że w danym momencie mamy mniej zleceń i można sobie na takie działanie pozwolić.