Jeśli na święta Bożego Narodzenia kupiliście sobie nowy telewizor, niestety Was zmartwimy, bo na Sylwestra będzie to już stary model, podobnie dziś jest z telefonami, komputerami, nieco dłużej dewaluują się jeszcze samochody. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Otóż Świat nieustannie mknie do przodu a wraz z nim zmienia się wszystko, co nas otacza. Największy postęp odnotowuje jednak technika, która w ostatnim czasie wprowadziła istne multum gadżetów i urządzeń elektronicznych mających ułatwić nam funkcjonowanie. Inżynierowie, projektanci i specjaliści z dziedziny IT niemalże każdego dnia opracowują nowe, lepsze rozwiązania. Branżą, która stara się podążać z duchem czas jest hotelarstwo.

Na rynku jest coraz więcej hoteli, które pragną nadążyć i wybić się poza aktualne standardy. W dobie Internetu każdy dobrze prowadzony hotel posiada (w większości już) darmowe łącze wi-fi, z którego mogą korzystać bez przerwy wszyscy klienci. Trzeba, więc mocno się napracować by naprawdę zadziwić odwiedzających nas gości.

Nowoczesne rozwiązania z myślą o gościach

Pierwszym obiektem, który spełnił daną misję to hotel Blow Up Hall 50/50. W miejscu tym nie otrzymamy klucza do pokoju, lecz nowoczesny iPhone, który nie tylko otworzy nam drzwi, lecz także zaprowadzi nas do miejsca docelowego, czyli pod numer. pokoju przeznaczonego nam przez obsługę. Hotel Nine Zero W Bostonie również całkowicie zrezygnował z kluczy i zamków, wykorzystując skaner Iris. Niektóre z hoteli posiadają takie „funkcje”, dzięki którym po odpowiednim zaprojektowaniu programu urządzenia dostosują się do preferencji klienta. Jako przykład możemy podać samozapalające się światło, przysłanianie żaluzji czy nawet nastawienie konkretnego kanału w telewizji. Owe udogodnienia posiada między innymi hotel znajdujący się w Amsterdamie (citizenM Hotel Amsterdam City). Kierowanie „pokojem” odbywa się tam za pomocą tak zwanego MoodPada i z pewnością nie należy do najłatwiejszych.

Naładuje baterie hotelowi

Nietuzinkowy jest również z całą pewnością Crowne Plaza Hotel Copenhagen Towers. Zamysł inności był tam zupełnie nowy a dotyczył on samodzielnej produkcji prądu ożywiającego budynek. Eksperymenty, jakie prowadzono polegały na 15 minutowej przejażdżce rowerem, co równocześnie tworzyło źródło prądu, który nadawał się do zasilenia budynku. Możemy, więc własnoręcznie, a raczej własnonożnie dostarczyć hotelowi energię, a za wykonane zadanie goście otrzymują po wykonanym wysiłku darmowe bony do wykorzystania w hotelowej restauracji. Hotel jest nastawiony szczególnie w stronę ochrony środowiska, dlatego można tam wypożyczyć samochód elektryczny czy rower w przypadku chęci podróżowania po mieście.

Głównym miejscem wykorzystania nowości technologicznych jest niemiecki hotel Nymphe Strandhotel & Apartments w Ostseebad Binz. Całodobowy, darmowy dostęp do Internetu, telewizor, stacje DVD, łączą się także z użyciem komputerów marki iMac, które znajdują się w każdym z pokoi w tym obiekcie.

Tomasz, autor bloga travelbookers.pl