Nauka gry na instrumencie wymaga czasu- tak w przypadku gitary, jak i skrzypiec nie da się nauczyć grać na nich szybko. Opanowanie instrumentu wymaga zaangażowania, systematyczności i wielu godzin ćwiczeń. Nim odpowiemy na pytanie, na czym gra się łatwiej, warto zastanowić się, dlaczego chcemy grać na gitarze, bądź skrzypcach.

Niezależnie od tego czy wybierzemy gitarę, czy skrzypce musimy naprawdę chcieć nauczyć się na nich grać. To właśnie zaangażowanie pomoże nam przebrnąć przez trudne początki, znieść żmudne ćwiczenie czy sztywnienie rąk. To czy wybierzemy gitarę, czy skrzypce powinno zależeć od tego, jaki rodzaj muzyki nam odpowiada i na czym chcemy nauczyć się grać. Wprawdzie w muzyce nie istnieje takie pojęcie jak „łatwość grania” jednak dla początkującego muzyka o wiele łatwiejszym instrumentem do opanowania jest gitara. Tą ją również poleca się tym bardziej niecierpliwym.

Gra na skrzypcach to już „wyższa szkoła jazdy” wymagająca większego nakładu pracy niż opanowanie gitary. Jeśli zdecydujemy się na skrzypce dobrze jest poznawać ten instrument i tajniki gry na nim pod okiem profesjonalnego nauczyciela. Gitara cieszy się coraz większą popularnością, to magiczny instrument, który sprawdzi się zarówno w łzawych balladach, jak i na turystycznym szlaku. Skrzypce kojarzone są z eleganckimi salami koncertowymi jednak można grać na nich i najnowsze kawałki. To piękny, choć trudny i specyficzny instrument, którego opanowanie zajmuje sporo czasu (już odpowiednie trzymanie smyczka to sztuka!)

Warto dodać, że zarówno nauka gry na gitarze Kraków, jak i nauka gry na skrzypcach Kraków jest dosyć kosztowna i wymaga ona od nas znacznej sprawności palców. Oba instrumenty pozwalają oswoić się z muzyką i dźwiękami. Ci, którzy potrafią grać na skrzypcach z pewnością łatwiej opanują gitarę niż osoby, które nigdy nie grały na żadnym instrumencie.