Gdy niezbędne staje się wykonania badania na ustalanie ojcostwa dużo ludzi rozpoczyna szukanie odpowiedniego miejsca, gdzie ktoś mógłby się tym zająć. Nie jest ich zbyt wiele w Polsce, jednak i tak teraz to prezentuje się lepiej niż było to jeszcze parę lat wstecz. Wciąż więcej osób jest gotowe zrobić badania genetyczne, które dotyczą nie tylko stwierdzenia rodzicielstwa, ale też min. dolegliwości przenoszonych od rodziny albo skłonności do zapadnięcia na nie. Dziś laboratoria tego typu posiadają coraz większą skuteczność a koszty badań nie są tak wielkie jak było to kiedyś.

Wśród badań które są wykonywane przez laboratoria genetyczne wciąż popularne są badanie DNA na ustalenie ojcostwa. Możemy stwierdzić, że większa dostępność do tego typu badań i coraz bardziej korzystne koszty powodują, że osoby które myślały o podobnych testach kiedyś, aktualnie bardziej śmiało myślą o skorzystaniu z takich usług. Niekiedy zmienia to skład wielu rodzin. Ciężko powiedzieć czy jest to skutek pozytywny czy zły, jednak zdecydowanie powoduje to, że coraz więcej polskich rodzin żyje w większej świadomości.

Testy genetyczne które umożliwiają badanie ojcostwa to rzecz, z której korzystają nie tylko osoby które nie mają pewności co do swego ojcostwa, lecz też te, pragnące dowiedzieć się czy ich potomstwo będzie bliźniakami jedno bądź dwujajowymi. Oprócz tego badanie to bardzo ważne jest dla kobiet chcących zyskać alimenty, jak również mężczyzn pragnących uzyskać prawa do opiekowania się dzieckiem. Mają zastosowanie także w sytuacji gdy dla zyskania spadku potrzeba udowodnić swe korzenie rodzinne, lub kiedy potrzeba ustalić stopień pokrewieństwa między rodzeństwem..