Organizacja wesela pochłania ogromne zasoby finansowe, dlatego też większość osób szuka jak największych oszczędności, rezygnując często z zaproszenia części gości, czy ograniczając wydatki na jedzenie i alkohol. Nie wiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że wydatki te zredukować można decydując się na wideofilmowanie wesela za pomocą aparatu cyfrowego, rezygnując tym samym z usług firmy używającej kamery.

Mimo, że aparat cyfrowy nie jest z założenia przeznaczony do tego typu rozwiązań, współczesne lustrzanki cyfrowe znakomicie radzą sobie z nagrywaniem filmów, również w wysokiej rozdzielczości. Co więcej wideo aparaty te posiadają kilka cennych zalet niekiedy wyprzedzając profesjonalne kamery wideo.

Głównym atutem nagrywania lustrzanką jest miękkość i plastyczność obrazu, jakiej nie da się osiągnąć za pomocą nawet najlepszej kamery wideo. Dzięki ciekawemu efektowi rozmycia tła, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości pierwszego planu, aparat taki doskonale nadaje się do tworzenia nietypowych efektów artystycznych.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest duża dostępność wymiennych obiektywów, przez co kamerzysta na bieżąco jest w stanie modyfikować wygląd kadru, co prowadzi do jeszcze lepszej jakości filmu, gdyż efekty specjalne nie muszą być dodawane komputerowo. Obiektywy takie można stosować również w kamerach wideo, jednak są one zazwyczaj dużo droższe, przez co nie wielu specjalistów decyduje się na ich stosowanie.

Miękkość obrazu, oraz mniejsze zakłócenia w porównaniu do kamer wideo to kolejny wielki atut lustrzanek cyfrowych. W warunkach ograniczonego dostępu światła aparaty cyfrowe generują znacznie mniej szumu, dzięki czemu film jest znacznie przyjemniejszy dla oka. Dodatkowo dzięki wymiennym obiektywom kamerzysta jest w stanie dostosować go do aktualnie panującego naświetlenia, a więc w razie potrzeby rozjaśnić lub przyciemnić obraz bez konieczności modyfikacji komputerowej.

Ostatnią wartą wspomnienia zaletą, jest cena. Wideofilmowanie lustrzanką jest zazwyczaj dużo tańsze, niż porównywalną jakościowo kamerą wideo, nie tylko ze względu na koszt samego sprzętu, lecz również na łatwość operowania aparatem.

Wymienione zalety lustrzanek cyfrowych często decydują o końcowej decyzji przy wyborze sprzętu, jednak mimo tak wielu pozytywnych stron kręcenia wideo aparatem, nie zawsze warto z niego korzystać. Kamery wideo mają również swoje mocne zalety, dające im przewagę nad lustrzankami, o których jednak warto napisać osobny artykuł..