Gołym okiem widać, iż nasze społeczeństwo w bardzo szybkim tempie się starzeje. Demografowie non stop biją na alarm, ze względu na to, iż już od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia w naszym kraju rodzi się zdecydowanie mniej dzieci. Jak wiadomo konsekwencje ekonomiczne tego zjawiska są bardzo niebezpieczne, gdyż może się okazać, że na paręnaście lub parędziesiąt lat nie będzie miał kto pracować na emerytów. Trzeba też pamiętać, że to właśnie na młodych, dzieciach czy wnukach spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie opieki seniorom swojego rodu.

Nasz naród jest na szczęście dosyć rodzinny i rzadko zdarza się, że zostawiamy swoich bliskich bez pomocy. Jednak w dzisiejszych zwariowanych czasach, bardzo często nie mamy niestety czasu, aby samodzielnie opiekować się starszymi lub schorowanymi członkami rodziny. Dlatego też, wzorem zachodu, coraz częściej sięgamy po pomoc wykwalifikowanych opiekunek. Nie jest dzisiaj żadnym problemem znalezienie dobrej opiekunki osób starszych Gliwice czy inne większe miasta mają mnóstwo tego typu pracowników.

Inną formą dosyć popularną są również Instytucje Domów Pomocy Społecznej. Jest to sieć całodobowych placówek, w których pomoc uzyskują m.in. osoby starsze. Jednostki te działają na mocy porozumienia z władzami samorządowymi , a przyjęcia do nich poprzedza biurokratyczna procedura. Pobyt w ośrodku wiąże się z odpłatnością. Mimo to od lat większość z nich nie musi zabiegać o pensjonariuszy, wręcz przeciwnie często brakuje miejsc dla nowych potrzebujących. Alternatywą dla zamożniejszych mogą być prywatne domy opieki, gdzie  wyższy standard oznacza też wyższą cenę. Tego typu agencje opieki nad osobami starszymi Śląsk czy jakikolwiek inny region Polski również ma w niemałych ilościach.

Opieka nad osobami starszymi pomału zaczyna być traktowana jako źródło dochodowego biznesu. Powstają nowe kursy i kierunki na uczelniach, a jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przyjazne seniorom placówki.  W tej sytuacji godną starość prawdopodobnie będzie wyznaczała zasobność naszego portfela..