Już od wielu wieków marmur uchodził za materiał szlachetny, kosztowny, trudno dostępny, a na wykonanie z niego elementów wykończenia wnętrz, mogli sobie pozwolić co najwyżej najzamożniejsi obywatele, dla których wyłożenie całej fury pieniędzy na sprowadzenie granitu z odległych kopalń było niczym w porównaniu z prestiżem jaki osiągali dzięki wykonaniu w swoich siedzibach posadzki marmurowej.

Dziś w zasadzie jest podobnie, aczkolwiek z tą różnicą że marmur stał się bardziej powszechny, świat mniejszy, a i przybyło miejsc w których marmur jest wydobywany, tak samo jak zresztą poprawiła się technologia jego obróbki. Wszystko to sprawia, że marmur jest bardziej powszechny i bardziej przystępny cenowo, choć w dalszym ciągu należy do materiałów ekskluzywnych.

Zalety marmuru jako materiału wykończeniowego.

W pierwszej kolejności warto sobie tutaj powiedzieć o licznych zaletach zastosowania marmuru w wykończeniach wnętrz. O tym, że jest to materiał wysoce estetyczny i wręcz prestiżowy, chyba nie trzeba przypominać. Powiemy natomiast o tym, iż marmur jest materiałem dość twardym, może nieco mniej niż granit, niemniej jednak wykonując z marmuru posadzkę czy też blat kuchenny, nie musimy się martwić iż doprowadzimy do przypadkowego uszkodzenia powierzchni. Upuszczenie szklanki, czy też nawet cięższych przedmiotów raczej nie wpłynie negatywnie na estetykę. Ponadto stosunkowo łatwo daje się utrzymać w czystości, oczywiście przy zastosowaniu odpowiednio przygotowanych środków do pielęgnacji marmuru, które nie są ani zbyt kosztowne, ani też trudno dostępne. Oczywiście najbardziej popularne przez wzgląd na swoją elegancję i prestiż zawsze pozostają posadzki marmurowe, które przecież od wielu już lat zapewniają prestiż w wielu domach, dworach i rezydencjach. Jest to co prawda interes kilkakrotnie droższy niż tradycyjne posadzki, niemniej jednak trwałość i prestiż gwarantują pełną satysfakcję z inwestycji.

Elementy wykończenia wnętrz z marmuru.

Oczywiście wspomniana posadzka marmurowa nie jest jedynym elementem, jaki wykonywany jest obecnie z marmuru. Bardzo często możemy się natknąć na przykład na wewnętrzne schody marmurowe, które także zapewniają wysoki poziom estetyki i prestiżu, tym bardziej, iż z reguły ulokowane są zaraz przy drzwiach wejściowych w holu, a co za tym idzie, każdy odwiedzający musi się obowiązkowo natknąć na nasze schody z marmuru. Ponadto wykonywane są także marmurowe blaty kuchenne, parapety okienne, płytki ścienne i podłogowe do kuchni i łazienki, oraz całe mnóstwo różnorodnych ozdób. Słowem zakończenia warto tutaj jeszcze raz podkreślić, iż większy koszt wykończenia wnętrz przy zastosowaniu marmuru, jest w stu procentach rekompensowany jego wysokim poziomem trwałości, elegancją oraz podniesieniem poziomu prestiżu naszego domu, a to dla wielu z nas przecież bardzo ważne kwestie, na które należy zwracać szczególną uwagę.