stomatologia estetyczna

Lubicie słodycze? Większość osób niekoniecznie wie, że regularne i nadmierne spożywanie słodkich pokarmów może sprzyjać większym komplikacjom zdrowotnym aniżeli sama otyłość. Rzecz jasna nadwaga jest niezwykle trudnym do zniesienia stanem, który powoduje wiele chorób ogólnych pogarszających samopoczucie. Niemniej nawet choroby zębów mogą być powodem dyskomfortu, a także chorób ogólnych (zniszczone zęby mogą powodować choroby odogniskowe).

Skuteczne leczenie próchnicy obejmuje usunięcie zniszczonych tkanek twardych i zastąpienie ubytków materiałem estetycznym. Właśnie na tym polega stomatologia estetyczna (więcej informacji o zabiegach z tej dziedziny stomatologii znajdziesz na stomatologia-impla.pl/stomatologia-estetyczna/). Dzisiaj stomatolodzy unikają wkładania do zębów ciemnych plomb, czyli amalgamatów. Były to naprawdę wytrzymałe i trwałe wypełnienia, jednak ich nadmierna ilość powodowała zbyt wysokie wydzielanie rtęci. Dodatkowo amalgamat powodował przebarwienie pozostałych tkanek oraz mógł reagować z innymi metalami w jamie ustnej powodując powstanie ogniw.

Dzisiaj stosuje się estetyczne i równie wytrzymałe kompozyty. A w sytuacjach konieczności przekształcenie kształtu koron lub pokrycia bardzo dużych przebarwień stosuje się licówki. Są to cienkie porcelanowe lub kompozytowe nakładki na zęby, które potrzebują tylko mało inwazyjnego oszlifowania zębów. Na pewno jest to mniej inwazyjne rozwiązanie niż tradycyjne korony porcelanowo-metalowe lub metalowe, a jest o wiele bardziej estetyczne. Cementuje je się cementami adhezyjnymi, estetycznymi. Licówki są jednak uzupełnianiami protetycznymi, więc trzeba mieć na uwadze to, że nie będą tak samo trwałe jak zęby.

Mniej więcej co kilka lat trzeba je wymieniać, ponieważ są narażone na działanie bardzo wielu czynników powodujących ich odpryskiwanie. Jeżeli chodzi o przebarwienie to raczej nie jest to problem związany z użytkowaniem licówek. Porcelana jest materiałem zazwyczaj nieprzebarwiającym się, lecz kompozyt po kilku latach może zmienić swoją barwę. Wtedy powodem wymiany może być nie zniszczenie mechaniczne, ale wygląd licówki powodujący dyskomfort.