Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych jest jedną z istotniejszych przyczyn ocieplania się klimatu na naszej planecie. Emitujemy do atmosfery ogromne wręcz ilości gazów cieplarnianych. Oczywiście nie jest to najważniejszą przyczyną, bowiem tej upatruje się w przemysłowej hodowli zwierząt, które są odpowiedzialne za wytwarzanie metanu, jednakże minimalizacja zanieczyszczeń będzie tutaj kwestią wręcz kluczową. Dlatego tez, dobrym rozwiązaniem okazują się w tym przypadku na przykład pompy ciepła. Będą one skutecznie ograniczać zużycie energii z innych źródeł, a na nasze potrzeby grzewcze wykorzystają naturalną energię ziemi i powietrza.

Czy pompy ciepła stanowią dobre rozwiązanie w naszym kraju?

Oczywiście, aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, trzeba będzie nieco bliżej przyjrzeć się działaniu pomp ciepła i porównać sobie dwa ich typy. Każdy z tych typów, będzie w zupełnie inny sposób realizować proces odzyskiwania ciepła z otoczenia i przekazywania go do czynnika grzewczego w instalacji.

  • Pompy ciepła powietrzne – pracują w oparciu o powietrze, które nawet w mroźne dni zawiera w sobie ciepło, zdatne do odzyskania. W tym przypadku jednakże nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć warunków pracy pompy. Temperatura powietrza zewnętrznego będzie się zmieniać i to dość diametralnie, toteż oszacowanie kosztów ogrzewania, może nastręczyć sporych trudności.
  • Gruntowe pompy ciepła – są kosztowniejsze w realizacji, bowiem do ich montażu niezbędne będzie wykonanie odwiertów. Oczywiście znajdziemy dwa typy pomp ciepła gruntowych. Będą to pompy z odwiertami pionowymi, oraz poziomymi. Poziome będą tańsze. W każdym jednak przypadku, czynnik grzewczy, wstępnie jest podgrzewany w gruncie na głębokości poniżej jednego metra, czyli na głębokości przemarzania. Poniżej tego pułapu ziemia już nie zamarza, a czym głębiej tym cieplej.

Wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła w każdym przypadku będzie inny. Nie zawsze będziemy mogli dokonać niezbędnych odwiertów, toteż czasem trzeba będzie zdecydować się na powietrzną pompę ciepła. Ogólnie można powiedzieć, iż pompy ciepła sprawdzają się dość dobrze w naszych warunkach. Szczególnie w przypadku pomp gruntowych. Niemniej jednak, póki co koszt zakupu oraz eksploatacji, należy jeszcze do stosunkowo wysokich. Nie każdy więc będzie mógł sobie na takie rozwiązanie pozwolić.

Montaż pompy ciepła

Jeśli jednak w drodze wyliczeń i analiz okaże się, iż w naszym przypadku montaż pompy ciepła Andrychów będzie dobrym rozwiązaniem, trzeba będzie jeszcze pamiętać o kilku, szalenie istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowo przeprowadzonym montażu. Tutaj trzeba będzie zdać się na fachowców, instalatorów, którzy bardzo dobrze wiedzą, jak realizować tego typu prace. Dobry instalator będzie także w stanie doradzić nam, które rozwiązanie w naszym przypadku będzie najskuteczniejsze. W końcu chodzi o to, abyśmy zagwarantowali sobie nie tylko ekologiczne ogrzewanie ale także skuteczne. Nie możemy przecież marznąć zimą, bądź ponosić niebotycznych kosztów z tego tytułu. Tak się zaś będzie działo, jeśli pompa ciepła nie będzie prawidłowo dobrana do specyfiki naszego budynku i uwarunkowań geograficznych.