To jak działa prywatny detektyw nie jest powszechnie znane. Niewiele osób wie, że detektyw nie może działać według swojego widzi mi się. Jego działania są ściśle opisane w polskim prawie. Często się jednak zdarza, że praca balansuje na granicy prawa.

Wiele osób poprzez oglądanie w telewizji programów czy seriali o detektywach ma mniemanie, że mogą oni niemal wszystko. A sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Nie ma mowy o żadnych pościgach, podsłuchach czy wierceniu mikro otworów.

Praca detektywa w Polsce podzielona jest na dwie usługi detektywistyczne. Finansowe i rodzinne.

Ta druga usługa opiera się w głównej mierze na wyszukiwaniu dowodów zdrad. Chociaż ta usługa nie wymaga bardzo dużo pracy. Polacy bowiem nie stosują jakichś specjalnych sztuczek do ukrywania zdrady. Historii które spotykają małżonków poszukujących zdrad jest co niemiara. Nieraz nawet po czasie okazuje się, że lepiej było by nie znać prawdy.

Ale praca prywatnego detektywa nie sprowadza się tylko do poszukiwania niewiernych małżonków. Coraz częściej do drzwi agencji detektywistycznych pukają właściciele firm. Chcą oni sprawdzić swoich pracowników, czy nie wynoszą czasem ważnych dla firmy informacji, czy jej nie okradają, itd. Również dochodzi do sprawdzania kontrahentów. Jednak ta usługa dopiero się w naszym kraju rozwija. Wielu biznesmenów podpisuje umowy bez dokładnego sprawdzenia swojego partnera biznesowego. A później zgłaszają się na policję z dużym problemem. A wystarczyło by wcześniej zainwestować, często niedużą kwotę w porównaniu do podpisanej umowy w sprawdzenie partnera. Wtedy dowiemy się, czy jest on wypłacalny, wiarygodny. Da nam to wtedy pewność, że nas nie oszuka.

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie podsłuchami. Mianowicie wiele osób zgłasza się do biur detektywistycznych, celem wykrycia podsłuchu. I niestety, ale w dzisiejszych czasach coraz więcej miejsc jest uzbrojonych w podsłuchy..