Wiele osób zastanawiało się kiedyś, czy drukarka jest potrzebna w ich miejscu zamieszkania czy pracy. Faktem jest, iż drukarka nie jest urządzeniem nie do zastąpienia. Do pracy zawsze można przynieść laptopa z projektorem, oddać teksty na usb a ze szkołą jest podobnie. Jednakże co, gdy trzeba oddać coś na papierze, na przykład wypracowanie lub projekt do pracy? Tutaj do akcji wkracza drukarka. Jest to urządzenie, które w najprostszy sposób przenosi zlepek pikseli na ekranie do świata rzeczywistego. Jednak typów drukarek jest dużo, więc którą wybrać?

W świecie drukarek panuje zasada: „Im droższą kupisz drukarkę, tym tańsza będzie eksploatacja”, co oczywiście nie jest regułą permanentną. Drukarki z wyższą jakością wydruku, mimo wysokiej ceny kupna, dalej mogą być drogie w eksploatacji. Tak więc którą wybrać?

Drukarka Atramentowa

Ten typ drukarek jest prawdopodobnie najtańszym wyborem. Drukarki te, są zasadniczo drogie w eksploatacji, jednak nie są to koszty, które by pożerały zawartość waszych portfeli z prędkością światła. Ze względu na niski koszt kupna, drukarki te są bardzo popularne w prywatnych domach, a pojemniczek tuszu starcza średnio na 300 – 800 wydrukowanych kartek. Ceny tuszy są dość wysokie, lecz istnieją również tańsze zamienniki, co czyni te drukarki atrakcyjnymi dla przeciętnego domowego użytkownika.

Drukarka Laserowa

Drukarka atramentowa jest dobra, jeżeli drukujemy coś sporadycznie. Co jednak, gdy w grę wchodzą setki stron dziennie? W takim przypadku drukarka laserowa będzie dobrym wyborem. Pojemniki z tonerem są co prawda droższe od atramentu, lecz starczają na dużo większą ilość wydrukowanych stron. Także prędkość drukowania jest znacznie większa w porównaniu z drukarkami atramentowymi. Na tonershop.pl można znaleźć tonery różnej maści, między innymi develop tn-114.

Alternatywne drukarki

Drukarki Sublimacyjne stosują technologię punktowego podgrzewania taśmy barwiącej (zazwyczaj trójkolorowej). Barwnik na taśmach przechodzi ze stanu stałego od razu w gazowy i osiada na papierze. Zaletami są jakość drukowania obrazu oraz trwałość wydruku. Natomiast niska wydajność drukowania tekstu oraz wymagany specjalny rodzaj papieru wyłącza tę drukarkę z kanonu urządzeń biurowych. Drukarka igłowa natomiast jest bardzo tania w eksploatacji. Niestety to jedyna zaleta tego typu drukarek. Drukarki te są głośne, drukują bardzo wolno a co najważniejsze drukuje tylko na czarno.

Podsumowanie

Typów drukarek jest całe mnóstwo, a podczas kupna preferencje klienta grają tutaj kluczową rolę. Potrzeba szybkiej drukarki drukującej duże ilości tekstu? Polecam drukarkę laserową. Sporadyczne drukowanie? Drukarka atramentowa. Jakość drukowanych obrazów? Drukarka sublimacyjna. Jest wiele innych typów drukarek. W zależności od preferencji, każdy znajdzie coś dla siebie.

.