Stolarka okienna z drewna, charakteryzuje się wieloma zaletami, dla których warto przemyśleć montaż akurat takich także w swoim domu. To prawda, iż jeszcze do niedawna, wszyscy posiadacze drewnianych okien wręcz na potęgę wymieniali je na okna z PCV i trudno było im się dziwić. W końcu wpuszczone na rynek okna PCV, charakteryzowały się o wiele lepszymi parametrami technicznymi, szczególnie w zakresie minimalizacji strat ciepła. Obecnie jednak, stolarka okienna z drewna, także może poszczycić się takimi parametrami, co jest wynikiem wprowadzenia unowocześnień produkcyjnych oraz zastosowania najnowszych technologii w toku ich produkcji. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii zastosowania okien drewnianych w swoich domach oraz ich poszczególnym zaletom.

Zalety i wady drewnianej stolarki okiennej.

To prawda, iż obecnie wytwarzane okna z PCV, mogą być łudząco podobne do naturalnego drewna, niemniej jednak naturalnego drewna nic nie jest w stanie zastąpić. Szczególnie w kwestii estetyki. Tutaj po prostu wygląda to tak, iż drewniane okna mają swój niepowtarzalny urok, dzięki któremu cały dom nabiera zupełnie innego wydźwięku estetycznego. Trzeba tutaj co prawda liczyć się z koniecznością przeprowadzania regularnej konserwacji, głównie poprzez malowanie stolarki okiennej odpowiednimi impregnatami. Niemniej jednak jest to w zasadzie niezbyt wymagające zadanie. Raz na dwa lata wystarczy starannie zaimpregnować okna, aby przez kolejne dwa lata mieć pewność, iż drewno będzie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak opady atmosferyczne czy też promieniowanie UV. Bardzo ważną zaletą jest tutaj także to, iż obecnie wytwarzana stolarka okienna z drewna może poszczycić się tak samo dobrymi parametrami w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej, jak wszystkie nowe okna PCV. Jednym słowem w tym zakresie raczej nie stracimy niczego. Pozostaje jeszcze jedynie kwestia kosztów zakupu, aczkolwiek, mimo przesądnego stwierdzenia iż okna drewniane są droższe, zawsze można znaleźć jeszcze droższe okna PCV.

Gdzie kupić dobre okna z drewna?

Zakup stolarki okiennej z drewna, to zadanie dość wymagające, bowiem trzeba będzie przeanalizować oferty wielu różnorodnych dostawców. W końcu każdy z nich będzie dystrybuować okna od innych producentów, a ci z kolei, będą swoje okna produkować według innych technologii. Będą też stosować inne materiały oraz inne rozwiązania technologiczne, co będzie przekładać się na różnice w kwestii komfortu eksploatacji. Warto tutaj przeprowadzić pewne testy w kwestii komfortu eksploatacji i wybrać się osobiście do sklepu czy też salonu z oknami a tam, na wystawie protestować je w kwestii użyteczności. Warto także porozmawiać ze sprzedawcą, który powinien nam zaprezentować wszystkie funkcjonalności poszczególnych rozwiązań i wypunktować wszystkie kwestie techniczne. Tak przeprowadzone porównanie poszczególnych, dostępnych na rynku okien z drewna, powinno nam pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Warto więc poświęcić trochę czasu na jego przeprowadzenie, aby potem nie męczyć się z oknami, których obsługa jest dla nas po prostu niewygodna.