Pozyskanie dodatkowej powierzchni magazynowej to dla wielu firm bardzo ważna sprawa, bowiem dzięki możliwości zmagazynowania odpowiedniej ilości surowca produkcyjnego, możliwe jest zabezpieczenie ciągłości produkcji, oraz podniesienie jej jakości, o czym powiemy nieco dalej. Tutaj przede wszystkim jednak, tytułem wprowadzenia powiemy tyle, iż dodatkowe powierzchnie magazynowe mogą być nie tylko budowane, bowiem można także skorzystać z możliwości ich wynajmowania od profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się spedycją, logistyką i magazynowaniem. Odpowiednie magazyny, o dużej powierzchni, perfekcyjnie nadają się na tego typu działalność gospodarczą, wobec czego można skorzystać z nowoczesnych rozwiązań biznesowych i zapewnić sobie nieco większe możliwości, w stosunkowo przystępnych cenach. Zobaczmy więc, jakie mamy obecnie możliwość w kwestii magazynowania zewnętrznego, i korzystania z dodatkowej powierzchni magazynowej, aby zapewnić sobie jeszcze lepsze możliwości w codziennym prowadzeniu przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Gdzie szukać dodatkowej powierzchni magazynowej?

Znalezienie dobrego przedsiębiorstwa logistycznego, oferującego nam dodatkowe powierzchni magazynowe, to podstawa, a co równie ważne, należy tutaj także zwrócić uwagę na szereg bardzo istotnych szczegółów. Przede wszystkim, musimy pamiętać o lokalizacji zewnętrznych magazynów, które powinny znajdować się możliwie jak najbliżej naszych obiektów produkcyjnych, aby transport wszystkich surowców składowanych na tych magazynach, był szybki i sprawny, oraz oczywiście niezbyt kosztowny. Co więcej, dzięki niewielkim odległościom, możemy sobie zagwarantować, iż zamawiane towary będą dostarczane na produkcje w bardzo szybkim tempie, bardzo często jeszcze tego samego dnia. Oczywiście tutaj wszystko będzie zależne od tego, jaką umowę będziemy mieli podpisaną z przedsiębiorstwem logistycznym, bowiem to właśnie od zapisów zależy szybkość reakcji na zgłoszenie zapotrzebowania na dostawę towarów. Generalnie rzecz więc ujmując, można tutaj dość dowolnie kształtować zapisy umowy, niemniej jednak należy liczyć się z tym, iż im bardziej kompleksowa obsługa naszego przedsiębiorstwa ze strony firmy logistycznej, tym wyższe trzeba będzie ponosić z tego tytułu koszty.

Czy to korzystne?

Oczywiście, że korzystne, aczkolwiek nie w każdym przypadku. Trzeba tutaj pamiętać o tym, iż tak jak już to wspomnieliśmy, poprzez dobrze zorganizowane magazynowanie zewnętrzne, można przecież podnieść jakość produkcji. Przy odpowiednich warunkach składowania surowca produkcyjnego, będzie on charakteryzować się odpowiednimi parametrami jakościowymi, a co za tym idzie, bezpieczeństwo produkcji będzie tutaj o wiele wyższe. Dodatkowo można znacznie skrócić czas oczekiwania na konkretne zamówione surowce, bowiem będą one zlokalizowane z bliskim zakładu produkcyjnego magazynie, a nie na magazynach producenta, na drugim końcu kraju. Tak więc, zapewniając sobie dodatkowe powierzchnie magazynowe powinniśmy zadbać o to, by były one w pełni wykorzystane, oraz aby dostawy towarów przez obsługę logistyczną były realizowane odpowiednio sprawnie i terminowo. W taki sposób z całą pewnością uda nam się osiągnąć odpowiedni poziom efektywności w naszych własnych zakładach produkcyjnych.