Jednym z bardziej trudniejszych zadań w trakcie budowy domu, jest prawidłowy dobór okien, w szczególności zaś okien dachowych, które powinny tutaj charakteryzować się zupełnie innymi parametrami technicznymi, niż tradycyjne okna ścienne. Jakby nie patrzeć okna dachowe będą narażone na o wiele intensywniejsze oddziaływanie sił atmosferycznych, czyli przede wszystkim deszczu, śniegu czy też nawet gradu. Muszą być więc solidne, i prawidłowo zamontowane, aby zagwarantować nam wysoki poziom komfortu eksploatacji pomieszczeń na poddaszu użytkowym. Warto tutaj przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby ostatecznie nie mieć problemu z prawidłowym doborem okien dachowych na poddasze użytkowe.

Parametry techniczne okien dachowych.

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie parametrów technicznych. Tutaj co prawda nie musimy zwracać tak wielkiej uwagi na kwestię izolacji akustycznej, niemniej jednak poziom izolacji termicznej, powinien być jak najwyższy. W końcu to poprzez połacie naszego dachu, wytracamy z domu zdecydowanie najwięcej ciepła, a dodatkowy słaby punkt w postaci okna tylko by tę wartość powiększył. Dlatego też, tutaj musimy przede wszystkim przypilnować aby wybierane przez nas okna dachowe, charakteryzowały się wysokim poziomem izolacji termicznej, aby dzięki temu nie tracić pieniędzy na ogrzewanie domu w sezonie zimowym. Oczywiście poziom izolacji akustycznej, także warto jakiś tutaj utrzymać, niemniej jednak nie jest to kwestia tak samo istota jak parametr przenikalności cieplnej. Tutaj najważniejsze do osiągnięcia zawsze będzie minimalizowanie strat ciepła. Hałasy z zewnątrz przez okno dachowe raczej nie będą się przedostawać, tak więc jest to temat w zasadzie czysto drugorzędny.

Wybór właściwego okna dachowego.

Tak więc, przede wszystkim będziemy tutaj patrzeć na kwestię parametru przenikalności cieplnej. Oczywiście poza tym musimy okno dobrać prawidłowo w zakresie estetyki, funkcjonalności, komfortu eksploatacji, czy też ostatecznie rozmiaru, który także powinien być właściwie dobrany.

Jeśli chodzi o wymiary okien dachowych, to z racji swojej lokalizacji będą mogły one być mniejsze a i tak przepuszczą wystarczająco dużo światła dziennego do pomieszczeń na poddaszu użytkowym. kwestią najważniejszą będzie tutaj ich prawidłowy montaż, mający zdecydowanie największy wpływ na osiągane przez nas następnie parametry techniczne. W kwestiach doboru względem estetyki, oczywiście mamy wolną rękę, bowiem to my musimy dobrać takie okna, aby pasowały do naszych pomieszczeń na poddaszu użytkowym. Poza tym w zasadzie nie będziemy mieć tutaj jakichkolwiek szczególnych wymagań, na które trzeba będzie zwracać uwagę. Są to oczywiście tylko i wyłącznie podstawowe informacje, na które należy zwrócić uwagę dobierając okna dachowe w Bielsku, aby ostatecznie wybrać najlepsze, na jakie w danym momencie możemy sobie pozwolić.