tuner

Tuner DVB-T to urządzenie multimedialne, które zbudowane jest w formie przystawki do telewizora. Taki tuner umożliwia nam odbiór telewizji cyfrowej na telewizorach, które nie posiadają wbudowanego tunera.
Czym kierować się przy zakupie tunera do naszego telewizora?
Po pierwsze standardem kodowania sygnału. W większości kraji europy zachodniej standardem kodowania jest mpeg-2, natomiast w naszym kraju zastosowany nowszą metodę kodowania sygnały mpeg-4. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co kupujemy. Może bowiem się okazać, że zakupiliśmy tuner dvb-t z tm niższym standardem. Należy tutaj zaznaczyć, że tuner mpeg-2 nie będzie kodował sygnału, natomiast dźwięk będzie normalnie w telewizorze słyszany.
Dlaczego warto kupić dodatkowy tuner dvb-t, niż korzystać z wbudowanego tunera w telewizorze?
Taki dodatkowy tuner daje nam o wiele więcej możliwości, niż standardowy odbiornik w telewizorze. Oczywiście, każdy tuner dvb-t może posiadać różne funkcje. Np. funkcję do odbioru kanałów w jakości HD, funkcję EPG (elektroniczny przewodnik po programach). Dostępne są również dodatkowe funkcje, jak zatrzymywanie programu, który aktualnie oglądamy na żywo, funkcje nagrywania programów. Jeśli tuner posiada podłączenie do internetu, to wtedy dostępne są jeszcze dodatkowe usługi interaktywne.
Jak widać, dobry tuner dvb-t to prawdziwy kombajn telewizyjny. Możemy na nim zrobić naprawdę wiele, a jakość oglądanych przez nas programów powinna z całą pewnością nas zadowolić. Oczywiście, kupując nowy tuner, lepiej wydać troszkę więcej i kupić te z funkcją HD, bowiem już mamy dostępne dwa kanały w jakości HD (High Definition). Telewizja cyfrowa w Polsce rozwija się naprawdę w szybkim tempie. Obecnie prowadzone są już na dwóch nadajnikach testy nowego standardu, które powodują możliwość przesyłania na tym samym sygnale dwa razy więcej kanałów, niż w przypadku standardowej telewizji cyfrowej (kodowa nazwa dvb-t2). Ale zanim nowy standard pojawi się na dużą skalę, z pewnością minię 10 lat..