dobre Meble Tapicerowane

Planując kupno mebli tapicerowanych do domu, zastanawiamy się jak mają wyglądać oraz w jakim mają być kolorze. Zapominamy niestety często o najważniejszej kwestii, czyli o jakości wykonania mebla i jego wygodzie. Po czym zatem poznać, czy dana kanapa lub fotel rzeczywiście posłużą Nam przez wiele lat a przy tym będą spełniać Nasze oczekiwania dotyczące komfortu?

Sklepy meblowe oferują szereg mebli tapicerowanych różnego typu. Dokładnie to samo możemy zaobserwować w wyborze kolorów i rodzajów obicia mebli. Czy wybór kanapy/ narożnika mając tylko na uwadze fakt wystroju reszty mieszkania, to dobry pomysł? Absolutnie nie! Oczywiście wspomniany aspekt również musimy brać pod uwagę, jednak nie powinien on być priorytetowy. Wybierając meble tapicerowane powinniśmy zawsze brać pod uwagę: Wygodę, jakość wykonania mebla oraz praktyczność. Omówmy zatem każdą ze wspomnianych cech.

Wygoda mebla

Odpoczynek kojarzy Nam się w wygodą i komfortem i taki też powinien być mebel służący temu celowi. Kanapa, szezlong czy fotel musi posiadać odpowiednie siedzisko i oparcie. Siedzenie lub leżenie na nim, musi Nam sprawiać przyjemność. Warto tu pamiętać o niezwykle istotnym fakcie mającym także duży wpływ na wygodę mebla. Siedziska kanap czy foteli gorszej jakości a przy tym mniej wygodne wykonane są z pianki (gąbki). Taka forma wypełnienia obicia jest nietrwała gdyż z upływem czasu, nieodwracalnie odkształca się a przez to siedzisko mebla tapicerowanego staje się cienkie i niewygodne. Wygląd takiego mebla również pozostawia wiele do życzenia. Znacznie lepszym wyborem będzie obicie wypełnione gąbką na falistych sprężynach. Elastyczne sprężyny zapobiegną powstawaniu brzydkich odkształceń w kanapie. Meble tapicerowane dobrej jakości posiadają siedziska wypełnione sprężynami bonelli. Technika układania sprężyn bonelli zapewnia trwałość mebla na wiele lat, bez odkształceń w obiciu czy zmian w grubości wypełnienia.

Jakość wykonania

Jakość mebla ma wpływ na jego trwałość. Dotyczy to przede wszystkim materiału jakim pokryte jest obicie. Na co zwrócić uwagę wybierając materiał obiciowy? Przede wszystkim na gramaturę materiału (grubość nitki) oraz na rodzaj splotu. Trzeba tu wspomnieć, iż im wartość gramatury jest wyższa, tym grubszy jest materiał. Producenci mebli zwykle podają ten parametr oraz pokazują wzorniki dostępnych materiałów – sprawdź tutaj. Warto każdy z nich dotknąć, sprawdzić jak zachowuje się po zgięciu czy potarciu dłonią. Oprócz grubości materiału, producenci podają także drugi parametr oznaczający stopień ścieralności. Odporne na ścieranie materiały, posiadają wysoką wartość ścieralności.

Praktyczność mebla

Dobrej jakości meble oprócz odpowiedniej klasy obicia oraz wypełnienia są także łatwe w czyszczeniu i odporne na światło słoneczne. Jest to niezwykle istotne gdyż kupując mebel musimy mieć pewność, że nie ulegnie on zniszczeniu po roku czy dwóch na skutek prania/czyszczenia bądź faktu, iż mebel stał blisko okna. Pamiętajmy aby zwracać na wszystkie wspomniane w powyższym artykule elementy podczas kupna mebli tapicerowanych.