Jeszcze zupełnie do niedawna, na potęgę wręcz przeprowadzano wymianę okien drewnianych na nowoczesne okna PCV, co znajdywało swoje uzasadnienie. W większości przypadków, automatycznie po ich wymianie, można było odczuć poprawę komfortu termicznego wewnątrz poszczególnych pomieszczeń, jak również zwiększony poziom tłumienia hałasów dochodzących z zewnątrz. Obecnie jednak, także i okna drewniane są produkowane według najnowszych technologii, dzięki czemu, mogą z powodzeniem być stosowane w naszych domach, gwarantując bardzo dobry poziom izolacji termicznej oraz akustycznej.

Najważniejsze parametry techniczne.

Przede wszystkim, wybierając okna do naszego domu, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, które w tym przypadku stanowią najważniejszy aspekt. Najważniejszymi parametrami, które powinniśmy brać pod uwagę będą tutaj:

  • Współczynnik przenikania ciepła U – im niższy będzie tym mniej energii cieplnej wydostanie się z naszego domu na zewnątrz. Współczesne standardy w przypadku budownictwa energooszczędnego nakładają wymóg stosowania okien o współczynniku U <= 0,9 W/(m2*K)
  • Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g – im wyższy będzie, tym lepiej dla nas, bowiem więcej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego będzie zaabsorbowane do wnętrza naszego domu.
  • Ilość warstw szyb zbrojonych – także ma wpływ na jakość izolacji. Obecne standardy wymagają co najmniej trzech warstw szyb
  • Rodzaj wypełnienia gazowego pomiędzy warstwami szyb – obecnie stosowane są wypełnienia z argonu, ksenonu i kryptonu. Najbardziej spopularyzowanym rozwiązaniem jest wypełnienie z argonu, który choć charakteryzuje się najmniejszym poziom izolacyjności to jest jednak najprzystępniejszy cenowo.

Widzimy więc, iż trzeba tutaj zwrócić uwagę na stosunkowo sporo kwestii związanych z parametrami technicznymi okien, niezależnie od tego czy będą to okna drewniane czy też okna z PCV.

Czy warto więc kupować okna drewniane?

Okazuje się, iż poprzez zastosowanie najnowszych technologii produkcji stolarka okienna z drewna gwarantuje nam praktycznie taki sam poziom parametrów technicznych, jak ma to miejsce w przypadku okien z PCV, wobec czego, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Tak, zdecydowanie warto, na chwilę obecną inwestować także w okna z drewna, gdyż zagwarantują nam, taki sam poziom izolacji termicznej, oraz akustycznej, co w tym przypadku jest kwestia najważniejszą. W końcu, kupując nowe okna musimy przede wszystkim skupić się na tym, aby osiągnąć maksymalny poziom izolacji termicznej, aby ograniczyć straty ciepła z domu, a tym samym zminimalizować koszty jego ogrzewania. Nowe okna, spełniające wszystkie najważniejsze standardy, z całą pewnością zagwarantują nam takie możliwości, niezależnie od tego, czy będą to okna drewniane czy też z PCV.