Wentylacja naszych domów i mieszkań to proces, bezsprzecznie bardzo istotny. Bez odpowiedniej wymiany powietrza z otoczeniem nasze wnętrza nie będą zapewniać nam komfortowych warunków egzystencji. Zaduch i wilgoć będą prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów a to nie jest niczym korzystnym. Wpływa to na pogorszenie warunków mieszkaniowych w naszych domach, toteż warto mieć tego typu instalacje na względzie.

Okazuje się też, iż praktycznie w każdym domu jednak taka instalacja istnieje. Co prawda są to rozwiązania grawitacyjne a nie mechaniczne, ale jednak. Dzięki nim, zachodzi stała wymiana powietrza z otoczeniem, co jest w tym przypadku kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Wentylacja mechaniczna i zalety jej zastosowania.

Wdrożenie w swoim domu systemu wentylacji mechanicznej, niesie za sobą konkretne korzyści, w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Przede wszystkim, tutaj możemy zapewnić sobie utrzymanie poziomu wymiany powietrza z otoczeniem. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, niestety jesteśmy uzależnieni od ruchów powietrza wynikających z różnicy temperatur. W rozgrzanym domu, w środku lata, trudno będzie o prawidłową wentylację w takich warunkach. Warto sobie jednakże wyszczególnić wszystkie zalety systemu wentylacji mechanicznej, a są to:

  • Możliwość regulacji poziomu wymiany powietrza z otoczeniem
  • Utrzymanie stałego poziomu wymiany powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych
  • Możliwość wdrożenia rekuperacji

Na naszą szczególną uwagę zasługuje tutaj system rekuperacji, o którym warto powiedzieć sobie kilka słów więcej. Otóż jest to specjalny wymiennik ciepła, montowany na kanałach powietrznych, który pozwala nam odzyskiwać ciepło z powietrza odprowadzanego na zewnątrz. Jest to szczególnie korzystne w przypadku korzystania z wentylacji w sezonie zimowym. Byłoby bezsensownym, doprowadzanie mroźnego powietrza do naszych wnętrz mieszkalnych. Dlatego też, rekuperator odbiera ciepło z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazuje je do powietrza wtłaczanego do środka. Jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym i pozwalającym nam poczynić pewne oszczędności na ogrzewaniu naszych domów w sezonie zimowym.

Czy więc warto wdrażać wentylację mechaniczną?

W zdecydowanej większości przypadków jest to rozwiązanie, w które warto inwestować. Zapewnia ono nam bowiem podniesienie poziomu komfortu w naszych domach, a to bardzo ważne. Dzięki wentylacji mechanicznej, połączonej z rekuperacją, dodatkowo możemy ograniczyć koszty ogrzewania, poprzez odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego z naszych wnętrz.

Obecnie wentylacja mechaniczna w Bielsku Białej, jak również w innych, większych miastach staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Szczególnie zaś instalacje wentylacji wraz z rekuperacją. Dlatego też, możemy powiedzieć, iż jest to korzystne rozwiązanie, co zostało dostrzeżone przez sporą już grupę użytkowników – właścicieli domów jednorodzinnych. Warto więc tego typu inwestycję przemyśleć. Może się okazać bardzo pożyteczna także w twoim domu.