Wielu z nas wydaje się, iż życie adwokata jest usłane różami. Bardzo często można spotkać się z teoriami, jakoby adwokat, na chwilę wpadał do sądy, wygłaszał jakaś przemowę a następnie zadowolony z życia pobierał horrendalne prowizje za swoje usługi i cieszył się z życia na plaży jednej z tropikalnych wysp. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, o wiele gorzej, a co za tym idzie, warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej codziennej pracy adwokata, aby przekonać się, iż nie jest to wcale praca usłana różami, i adwokat musi niestety nieźle się namęczyć, aby zarobić swoje pieniądze. Zobaczmy więc, jak przebiega kariera przykładowego prawnika, aby uświadomić sobie, iż w rzeczywistości nie jest to wcale taki łatwy kawałek chleba.

Przygotowanie zawodowe.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż dobry adwokat, zanim będzie mógł wykonywać swój zawód, musi w pierwszej kolejności ukończyć studia magisterskie z odpowiedniej specjalizacji prawa, a następnie jeszcze odbyć odpowiednio długie praktyki prawnicze pod okiem doświadczonych specjalistów w dziedzinie prawa, zanim będzie mógł przystąpić do samodzielnej praktyki zawodowej. Zajmuje to stosunkowo sporo czasu, i wymaga sporego zaangażowania oraz poświęcenia, na które niestety nie każdego stać, co też bardzo często kończy się tym, iż wielu właśnie na etapie wymęczających i wymagających studiów a następnie praktyk, po prostu odpada i szuka innego miejsca dla siebie. Najbardziej wytrwali natomiast mogą potem wykonywać swój wymarzony zawód i zajmować się prowadzeniem procesów sądowych w imieniu swoich klientów na swój własny rachunek.

Praca zawodowa.

Niestety, codzienna praca zawodowa adwokata także nie należy do najprostszych, bowiem trzeba tutaj jeździć od urzędu do urzędu, z sądu do sądu, a ponadto stale wertować opasłe tomiska przepisów prawnych i ustaw, aby znajdywać rozwiązania dla swoich klientów. Jest to bardzo męczące, toteż w większości przypadków, adwokaci w Bielsku Białej, jak również innych większych miastach, gdzie mamy do czynienia z dość spora ilością pracy dla prawników, będą stosunkowo przemęczeni. Odbija się to na ich życiu prywatnym, które niestety bardzo wyraźnie cierpi. Co prawa, mogą sobie pozwolić na wakacje na Bahama, ale poza tymi dwoma tygodniami nie mają ani chwili wolnego czasu. Dlatego też, nie warto tutaj myśleć, iż praca adwokata jest prosta i wygodna, a w dodatku przynosząca duże pieniądze, bowiem w przeliczeniu na poświęcenie, czas i uszczerbek na życiu osobistym, wcale nie jest to taka przyjemna i wygodna praca. Powinniśmy wszyscy docenić trud i wysiłek, jaki wkładają adwokaci w prowadzenie procesów sadowych swoich klientów, i nie mieć im pod żadnym pozorem za złe, że chcą przynajmniej z tego tytułu dobrze zarobić. W końcu ciężka praca powinna być należycie wynagradzana, a nikt chyba nie powie, iż ciągłe bieganie i załatwianie czyichś życiowych spraw, w ciągłym stresie, jest pracą łatwą i przyjemna.