wycieczki do gruzji

Jeszcze do niedawna o Gruzji mówiło się niewiele. Wiedzieliśmy wprawdzie, że państwo to leży na pograniczu Europy i Azji i było przez wiele lat jedną z republik radzieckich, ale raczej nie wybieraliśmy się tam na wakacje. Obecnie jest inaczej, coraz częściej organizuje się na przykład wycieczki do Gruzji. Państwo to leży na terenie gór Kaukazu. Panuje tu klimat podzwrotnikowy i wilgotny na zachodzie, a kontynentalny i suchy na wschodzie kraju. Dlatego też w zachodniej części rosną figi, oliwki i cytrusy oraz palmy, zaś we wschodniej występują rośliny typowo górskie.

Gruzja jako miejsce wypoczynku nie jest u nas jeszcze tak popularna jak chociażby Chorwacja, ale Polacy wykazują coraz to większe zainteresowanie tym krajem. Jest wiele powodów, dla których warto tam pojechać. Jednym z nich na pewno są piękne krajobrazy i zróżnicowany klimat. Zobaczyć tu można nie tylko wysokie, ośnieżone szczyty gór, ale także półpustynie, stepy i gęste tropiki. Namiot można tu rozbić wszędzie i bez problemu. Nikt nie zabroni nam zatrzymać się w dowolnie wybranym, pięknym miejscu. Restauracji jest dużo, a kuchnia gruzińska należy do bardzo smacznych. Je się tu na przykład chleb, pierogi, chinkali czyli makaronowe ciasto wypełnione mięsem, rosołem, serem albo rybą, chaczapuri czyli placek z serem też w kilku odmianach.

Kraj ten słynie również na całym świecie z doskonałych win. Gruzini to naród bardzo przyjazny i uczynny, z sympatią odnoszą się do Polaków. I mimo, że często żyją w niedostatku, są pogodni i uśmiechnięci. Również o swoje bezpieczeństwo nie musimy się tu obawiać, na pewno też nic nam tu nie zginie. Bez problemu i konieczności wcześniejszej rezerwacji znajdziemy też nocleg.
Gruzja to nie tylko kraj pięknych krajobrazów, smacznego jedzenia i przyjaznych ludzi, to także mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc do zwiedzenia. Wyjeżdżając na wycieczki do Gruzji warto udać się w rejon Kacheti, to największy rejon winiarski kraju. Turystom bardzo podoba się także Mccheta z piękną architekturą sakralną oraz Uliscyche – skalne miasto.

Oczywiście nie można nie zwiedzić pięknej stolicy kraju Tbilisi i nie wybrać się na spacer po Starym Mieście, nad którym widoczna jest starożytna twierdza Narikala z III wieku. Warto również odwiedzić najważniejszy kurort wypoczynkowy w Gruzji czyli Batumi. Jest to jedno z najstarszych miast tego kraju, a jednocześnie jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego. Nadmorskie plaże i nocne życie przyciągają tu rzesze turystów. Jak więc widać, wakacje w Gruzji mogą stać się jednym z największych i najciekawszych przeżyć naszego życia. Na pewno warto odwiedzić ten kraj.