W ostatnio przeprowadzonych badaniach „ Lonely Planet’s Best In Travel 2014”, Antarktyka zajęła aż drugie miejsce. Lista 10 najlepszych miejsc do zobaczenia w 2014 roku obejmowała także: Brazylię (która wygrała tą rywalizację) i kolejno Szkocję, Szwecję, czy Meksyk.

Antarktyka to obszar obejmujący głównie Antarktydę z lądolodami oraz z pobliskimi wyspami i wodami. Turystów zdecydowanie może przyciągać chęć postawienia się w warunkach zupełnie innych niż dotychczas. Najwyższe temperatury w tamtejszych regionach wynoszą około minus 20 st. Celsjusza, najniższe minus 80st. Miejsce to zaprasza szczególnie ludzi lubiących ekstremalne wyprawy, przeciętny turysta z pewnością nie jest tam często spotykany.

Lód pokrywa 99 % powierzchni, lecz z pewnością jego widok nam się nie znudzi. Atrakcje, jakim możemy się przyjrzeć to między innymi lodowiec szelfowy Rossa (ogromny lodowiec Antarktyki), Morze Weddella czy Mount Erebus (wciąż aktywny wulkan). Podczas odkrywczych podróży z pewnością natkniemy się tam również na różnego rodzaju zwierzęta. Będziemy mogli podziwiać foki, lamparty morskie czy całe stada pingwinów w ich naturalnym środowisku. Taka przygoda na pewno na długo zostałaby nam w pamięci, lecz pamiętajmy, że trzeba by się do niej bardzo dobrze i solidnie przygotować.

Rejs do tej odległej krainy zakłada podróżowanie statkiem. Kierownik takiej ekspedycji Brigitte Lämmle w wywiadzie dla „Milesaway Travel” podkreśla, że wycieczka ta odbywa się lodołamaczem. Maszyna jest przede wszystkim specjalnie wyposażona w oszklone ściany, sale konferencyjne, jadalnie, bar czy w razie wypadków ambulatorium.

Lotów na Antarktydę nie znajdziemy w zwyklej wyszukiwarce, jedną opcją na dostanie się w tamte rejony jest na przykład podróż do Nowej Zelandii. Bilety lotnicze w jedną stronę, na początku grudnia to koszt od 4056zł (Linie lotnicze LOT) do nawet 8265zł (British Airways). Dopiero z Portu Lotniczego Christchurch Airport w Nowej Zelandii możemy dostać się na Antarktykę. Innym rozwiązaniem może być wylot do Argentyny stamtąd podróż statkiem przez Kanał Beagle i cieśninę Drake’a. Przeloty do tej białej krainy organizowane są także z Punta Arenas w Chile.

Szukajcie innych artykułów opisujących miejsca, kraje, regiony z listy TOP 10 Lonely Planet’s Best In Travel 2014.

Marta, autorka blogów bilety-lotnicze.org oraz tanie–loty.net