W Europie Amsterdam kojarzy się z wolnością, swobodą, przyjemnością z życia, czerpaną każdego dnia, ale także z oraz ogromną ilością rowerzystów na ulicach miasta oraz pięknymi polami tulipanów. Turystów do Amsterdam przyciąga przede wszystkim ciekawość, chcą sprawdzić, czy swoboda i pozytywne wibracje płynące od mieszkańców są tu rzeczywiście wszechobecne. Oczywiście nie brakuje osób, dla których liczy się głównie piękno zabytków, i krajobrazów. Co warto zobaczyć, gdzie się udać, jak tanio dotrzeć i gdzie nocować? Poniżej kilka przydatnych wskazówek dla każdego, kto chce się wybrać do jednego z najbardziej rozrywkowych miast na świecie.

Podróż

Do miasta wolności mamy wiele możliwości dotarcia do Amsterdamu. Przelot samolotem przez Kopenhagę, Wiedeń czy Rzym. Ceny biletów lotniczych kształtują się w kwocie około 850 zł za przelot w dwie strony, za jedną osobę dorosłą. W cenę nie są wliczone opłaty transakcyjne. Połączenie przez Kopenhagę, którą oferują między innymi linie lotnicze SAS, będzie trwało około sześć i pół godziny. Jeśli chodzi o bazę noclegową, to w ofercie są liczne tanie hotele, a dla chcących jeszcze mniej wydać, schroniska, w tym jedno z największych tuż przy lotnisku w Amsterdamie, The Bulldog hotel. Na nocleg trzeba liczyć średnio około 25-30 euro za dobę.

W samym Amsterdamie można zakochać się od pierwszego przyjazdu. W dzień tętniące życiem ulice, mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia. Każdy, kto odwiedza Amsterdam powinien odwiedzić: Historisch Museum, Plac Dam, Pałac Królewski, Westerkerk, Oude Kerk, Magere Brug czy Jordaan. Muzeum Historyczne powstałe na miejscu sierocińca, ukazuje historię miasta. Będąc w jego okolicy nie można ominąć Begijhof- dziedziniec wspomnianego sierocińca. Jedno z najpiękniejszych miejsc w tym mieście. Tam też znajdziemy najstarszy dom w Amsterdamie.

Kolejnym punktem powinien być Plac Dam. Duży plac w samym sercu miasta. Po jednej jego stronie mieści się Pałac Królewski, a po drugiej słynny gabinet figur woskowych Madame Tussaud. Ciekawym punktem na turystycznej mapie Amsterdamu, jest dzielnica Oude Zijds. W niej mieści się najstarsza budowla w Amsterdamie, kościółek Oude Kerk. Nieopodal znajduje się Amstelkring, kolejne z amsterdamskich muzeów. Prawdziwe piękno architektury miasta odbite jest w budynku kościoła Westerkerk. Kościół szczyci się najwyższą wieżą w mieści, a wyjście na szczyt, umożliwia podziwianie miasta z góry. Będąc w Amsterdamie, warto też udać się na zwodzony most Magere Brug. Kolejnym punktem na mapie turystycznej jest dzielnica Jordaan. Niegdyś jedna z najpiękniejszych dzielnic stolicy Holandii, dziś zamieszkała głównie przez ludzi sukcesu. Holenderskie miasto to również bogate życie nocne. Liczne kluby, dyskoteki, bary, imprezy, koncerty i mnóstwo rozbawionych przyjaźnie nastawionych ludzi.

Tomasz Kamiński, autor bloga rezerwuj.org.pl