Sztuczne skały w aranżacjach ogrodowych

Sztuczne-skaly-w-aranzacjach-ogrodowych

Skały są powszechnie wykorzystywane przy różnych ogrodowych aranżacjach. Doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju oczkach, wodospadach czy jaskiniach, nadając otoczeniu niepowtarzalnego wyglądu. O ile jednak niewielkie kamienie czy głazy można jeszcze stosunkowo łatwo przewieźć na miejsce i ustawić, to przy większych elementach pojawiają się różne problemy. Przede wszystkim naturalna skała jest ogromnie ciężka, większy głaz może ważyć nawet kilka ton, a to znacznie podnosi koszty zakupu i transportu.

Dodatkowo niektóre rodzaje skał są u nas trudno dostępne, szczególnie w większych rozmiarach. Dlatego też coraz częściej w ogrodach wykorzystuje się sztuczne skały, które wyglądają praktycznie identycznie, a są znacznie tańsze i lżejsze. W ostatnich latach technologie produkcji takich elementów znacznie poszły do przodu, pojawiły się na rynku nowe materiały, dzięki czemu skały z betonu osiągają obecnie bardzo duży stopień realizmu. Co ważne, są też w pełni odporne na działanie warunków atmosferycznych, mają podobną wytrzymałość co ich prawdziwi odpowiednicy.

Jedną z największych zalet sztucznych skał jest to, że można je wykonać na dowolny rozmiar. Jeśli komuś zamarzyłby się kilkumetrowy głaz stojący w rogu ogrodu, to chcąc zamówić prawdziwy wydałby fortunę na jego dostarczenie. Tymczasem sztuczne głazy o takich rozmiarach bez problemów zostaną zrobione za ułamek tej kwoty, i to w dowolnej wybranej przez klienta teksturze i kolorystyce. Imitacje skał najczęściej wykonuje się ze specjalnych zapraw polimerobetonowych, które same w sobie bardzo przypominają naturalne kamienie, a można je dowolnie barwić na różne odcienie.

Co ważne głazy, kamienie czy groty wykonane z takich zapraw starzeją się identycznie jak kamień naturalny. Dzięki temu po pewnym okresie czasu pokrywają się naturalnymi glonami i mchami, jeszcze bardziej zwiększając realistyczny wygląd. Konstrukcje sztucznych konstrukcji są na tyle wytrzymałe, że mogą one służyć nawet jako skałki wspinaczkowe, bez problemów utrzymujące ciężar dorosłego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *